HABER

“Elçi krizi”nden sonra kritik ziyaret

İsrail Savunma Bakanı Barak, Türk Büyükelçisi Çelikkol'a yapılan muamelenin yol açtığı krizin ardından geldiği Ankara’da Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile biraraya geldi.

ANKARA(ANKA) – “Büyükelçi krizi” ile yeni bir darbe vurulan Türkiye-İsrail ilişkilerinin onarılması konusu, günübirlik bir ziyaret icin bu sabah Ankara’ya gelen İsrail Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Ehud Barak’ın gündeminin en önemli maddesini oluşturuyor.

Ankara’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile biraraya gelen Barak’ın Gazze Operasyonu’ndan bu yana Türkiye’yi ziyaret eden en üst düzey İsrail yetkilisi olduğuna dikkat çekiliyor.

Türkiye ile “stratejik ilişkiler”e önem veren, İsrail’in koalisyonun ortağı İşçi Partisi lideri Barak’ın, Ankara’da ilk görüşmesini Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptı. Görüşmede Büyükelçi Oğuz Çelikkol ile İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy de bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen görüşmenin gündeminde Türk Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’un “şahin” İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Ayalon tarafından yapılan muamelenin önemli bir konuyu oluşturduğu belirtiliyor.

İkili ilişkilerin onarılması, Gazze ve Filistin barış süreci ile Suriye ve İran’ın da gündem maddeleri arasında yer aldığı görüşmede Türk tarafının, Türkiye’nin, tarafların istemesi halinde İsrail-Suriye arasında arabuluculuk çabalarını yenide başlatmaya hazır olduğu mesajının iletileceği de ifade ediliyor.

-İSRAİL HEYETİ-

Ehud Barak’a eşlik eden heyetin Savunma Bakanlığı Genel Müdürü Udi Shani ve Bakanlığın siyasi dairesi Başkanı Amos Gilad’ın bulunduğu bildiriliyor.

Geçen yıl Kasım ayında Barak’ın lideri olduğu İşçi Partisi’nden ağır toplarından ve “Türk dostu” Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamın Ben-Eliezer de Kasım ayında Ankara’yı ziyaret etmiş ve ilişkilerin onarılması için çaba göstermişti. (ANKA)

Geri Dön