Emek platformu ortak eylem için toplanıyor

Ankara - AA- Emek Platformu bileşenleri, Türk-İş'in çağrısıyla, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'na karşı, "eylemleri ortaklaştırmak" için yarın bir araya gelecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türk-İş, platform bileşenlerine birer yazı göndererek Emek Platformu'nu yarın saat 15.00'da Türk-İş Genel Merkezi'nde toplantıya çağırdı.

Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun aldığı ve "iş bırakmayı" da içeren eylem takvimini platform bileşenleriyle paylaşacak Türk-İş, bu eylemleri ortaklaştırmak ve eylem takvimini netleştirmek için destek isteyecek.DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk-İş'in eylem kararının, 8 örgütle bir eylem takvimi
kararlaştırdıkları döneme denk geldiğini söyledi.

Türk-İş'in içinde olacağı bir eylemin etkisinin daha da fazla olacağını vurgulayan Çelebi, mücadelenin başarılı olabilmesi için tüm emek ve meslek örgütlerinin katkılarına ihtiyaç olduğunu ifade etti. Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ise Türk-İş ve KESK'in tasarıya karşı bir mesaj vermek istiyorlarsa Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu'ndaki yöneticilerinin istifa etmesi gerektiğini dile getirerek, bunun bir tavır olacağını ve kurumun işleyişinde önemli bir meşruiyet sorunu yaracağını kaydetti. Uslu, "Hiçbir tavır almadan işçileri eyleme götürmeyi yadırgıyorum" dedi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, "Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'yla ilgili kararlığı göstermek lazım. Ortaya çıkan bir kararlılık varsa, samimi bir şekilde ortaya konulursa bizim de katkımız olabilir" diye konuştu.

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul da kendilerinin de içinde olduğu bazı emek ve meslek örgütlerinin önümüzdeki hafta bir dizi eylem kararı aldığını anımsatarak, "Bundan sonra KESK olarak eylemlerin ortaklaşması için çaba harcayacağız. Bu konuda katkıya hazırız" dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu ise "Böylesi bir çaba için her türlü katkıya hazırız" diye konuştu.