HABER

Endonezyalı "ağaç adam"a tedavi umudu

Endonezyalı "ağaç adam"a tedavi umudu

Endonezya'da gençken geçirdiği bir kaza yüzünden dizlerinden aşağısını kaybetmesinin ardından kolları ve ayaklarından "kökler" çıkmaya başlayan yoksul bir balıkçı için bir Amerikalı doktor umut oldu.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, son derece ender rastlanan bir vaka olan ve tıp uzmanlarını şaşkına çeviren 35 yaşındaki Dede simli Endonezyalı balıkçının hastalığına teşhis koyan Dr Anthony Gaspari, yoksul balıkçının hayatını cehenneme çeviren bu hastalığın, çoğu insanda siğil şeklinde görülen Papilloma Virüsü'nden (HPV) kaynaklandığını tespit etti.Dede'nin sorununun, vücudunda siğillere yol açan ve bağışıklık sistemini zayıflatan son derece ender bir genetik bozukluktan kaynaklandığı teşhisini koyan Dr Gaspari, sentetik A vitamininin düzenli verilmesiyle yoksul balıkçının tedavisinin mümkün olduğunu düşünüyor.

Ayaklarından ve ellerinden "kökler" uzayan Endonezyalı balıkçı, bu rahatsızlığı yüzünden önce işinden olduktan sonra karısı tarafından terk edilmiş. Şimdi yeni yetme olan iki çocuğunu yoksulluk içinde büyüten Dede, Endonezyalı doktorlar hastalığının tedavisi olmadığını söyledikten sonra, biraz para kazanabilmek için ülkedeki "ucube gösterilerine" bile katılmış.

Kendi balıkçı köyünün sakinlerinin dahi alaylarına ve tacizlerine maruz kalan balıkçı, şimdi Amerikalı dermatolog ve A vitamininden medet umuyor.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön