HABER

Engin Ceber davası yarına ertelendi

İSTANBUL (İHA) - Gözaltında tutulduğu karakolda ve kaldığı cezaevinde gördüğü işkence sonucu öldüğü öne sürülen Engin Ceber ile iligili açılan davanın ilk duruşmasında mahkeme heyeti tutuklu sanıkları dinledikten sonra, duruşmayı yarına erteledi.

Bakırköy Adliyesi'nde görülen duruşmada mahkeme heyeti tutuklu sanıklar cezaevi ikinci müdürü Fuat Karaosmanoğlu, ceza infaz kurumu memurları Selahattin Apaydın, Yavuz Uzun, Murat Çise, Sami Ergazi ve Nihat Kızılkaya'nın savunmalarını dinledi. Savunmasını yapan Nihat Kızılkaya, "Sami ve Selahattin sayım yapmak için koğuşa girdiler. Engin Ceber'in kaldığı B-8 koğuşunda sayım vardı. Sayımlar ayakta alınır. Engin Ceber, "Ayağa kalkmayacağım. Ayağa kalkmak onur kırıcı. Çünkü ben siyasiyim" dedi. Sami ve Selahattin, Engin'i ayağa kaldırmaya çalıştılar. O da düştü ve başını çarptı" diye konuştu.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların savunmalarının tamamlanmasının ardından, duruşmayı 22 Ocak 2008 Perşembe gününe erteledi. Mahkeme heyeti tutuksuz sanıkların savunmalarını ise yarın görülecek duruşmada dinleyecek. Duruşma çıkışı basın mensuplarına açıklama yapan vukat Taylan Tanay, "Avukatların müdahil olma talepleri kabul edilmedi. Yoğun bir sürece giriyoruz. Özür değil, adalet istiyoruz" dedi. Duruşmada sık sık ağladığı gözlenen Engin Ceber'in kardeşi Şerife Ceber ise "Suçluların cezalandırılmasını istiyoruz. Kardeşlerimin katillerini gördüm nasıl ağlamayayım ki. Hepsinin çocukları var. Neden yaptınız diyorum. "Biz yapmadık" diyorlar. İnsanlar işkence yapıp nasıl biz yapmadık diyebilir. İki gün boyunca yoğun bakım odasına giren benim. Nasıl kolay yalan söylüyorlar anlayamıyorum. Adalet istiyoruz, benim kardeşimde bu devlete askerlik yaptı" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön