HABER

Engin Çeber davasında inanılmaz itiraflar

İSTANBUL (İHA)- Gördüğü işkence sonucu öldüğü öne sürülen Engin Çeber ile ilgili açılan davanın görülmesine devam ediliyor. Duruşmada savunmasını yapan bazı tutuksuz sanıklar, cezaevinde tutuklulara kötü muamele yapıldığını öne sürdü.

Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Engin Çeber davasının bugünkü duruşmasında tutuksuz sanıkların savunmalarına devam edildi. Dünkü duruşmada da avukatlar tarafından talep edilen bazı sanıkların ifadesinin gizli olarak alınması talebi bugünkü duruşmada da reddedildi. Duruşmada savunmasını yapan tutuksuz sanıklardan Ceza İnfaz Koruma Memuru Öncay Bozo 5 yıldır Metris Cezaevi'nde görevli olduğunu belirterek, "1 Ekim günü sabah 08.00'de koğuş kapısını açtım. Memurlar içeri girdi, ben kapıdaydım.

Sanıkların 9'unun ayakta durduğunu, 3'ünün ise oturduğunu gördüm. Ayağa kalkmak istemiyorlardı. Yavuz Uzun ile Murat Çişe isimli memurlar, tutukluların sandalyelerinden kalkıp, sayıma katılmalarını istedi. 3 tutukluyu sandalyelerinden kaldırmaya çalıştı. Yavuz Uzun ile Murat Çişe tutukluları oturdukları sandalyelerden kaldırmaya çalıştı. Bir elin maşrapa ile su döktüğünü gördüm. Elin kime ait olduğunu ve nereye döküldüğünü görmedim. Murat Çise'nin elinde 65 santim boyunca bir sopa vardı. Sopanın ne olduğunu sordum. Elektrik sigortası için yanına aldığını söyledi. Sopayı Murat'ın elinden alıp, "burada sopaya gerek yok" diyerek tutukluların eline geçmesin diye sopayı çöpe attım. "Bayramdır, arkadaşlar yapmayın, bırakın, çıkın" dedim. En son çıkarken üstleri dağınıktı ve yerler ıslaktı" dedi.

Tutuksuz sanıklardan Cezaevi Tutuklu Kabul Görevlisi Turhan Deveci ise, 3 tutuklu sanığın sandalyede oturduğunu ve tutukluların "hiçbir güç bizi ayağa kaldıramaz" dediklerini öne sürdü. Murat Çişe ve Yavuz Uzun'un tutukluların altından sandalyeleri çektiğini ve tutukluların yere düştüğünü öne süren Deveci, "Metris Cezaevi'nde personel yetersizliği var. Farklı görevlerdeki memurlar sayıma gelebiliyor. Ben X-ray görevlisi olmamam rağmen, amirlerimin isteği üzerine sayıma girdim" diye konuştu. Duruşmaya 13.30'a kadar ara verildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön