EPDK, özel sektör yatırımlarını hızlandıracak

EPDK, özel sektör yatırımlarını hızlandıracak

Ankara (AA) - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Kurumun önümüzdeki dönemde, karar ve düzenlemeleriyle sektördeki tereddütleri gidermek için daha fazla sorumluluk alacağını belirtirken, "Özel sektör yatırımlarının hızlanmasını sağlayacağız" dedi.

Köktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de enerji sektörü açısından uygun bir yatırım ikliminin olmadığı yönündeki bazı tespitlere katılmadığını ifade ederek, "Elektrik talebi her yıl yüzde 8-9 oranında büyüyor. Dünyanın en modern yabancı sermaye kanunlarından birine sahibiz. Daha rekabetçi ve serbest bir piyasa oluşturulması konusunda bir siyasi irade ve işleyen piyasa kanunları var" diye konuştu.

Hasan Köktaş, Kuruma yapılmış ve lisan almış çok ciddi yatırımlar olduğunu bildirdi. Ancak bu yatırımları yapmak isteyen şirketlerin yöneticilerinin devletin elektrik piyasasındaki rolüyle ilgili, fiyatlandırmanın ne olacağı gibi konularda bazı tereddütler taşıdığını kaydeden Köktaş, şöyle konuştu:

"Her şirket, üstelik milyarlarca dolarlarla ifade edilen uzun vadeli yatırımları yapacaksa bunun geri dönüşünü nasıl alacağını ve gelecek 15-20 yıl boyunca nasıl bir piyasada faaliyet göstereceğini çok net olarak bilmek ister. Bu yönde belirsizlikler olunca yatırımlarda bir duraklama olur. Elektrik enerjisi sektörünün her yıl 3 bin megavatlık (MW) ilave kurulu güce ihtiyacı varken, geçtiğimiz 4 yılın ortalamasında yılda 640 MW'lik özel sektör yatırımının devreye girmesi bunun bir göstergesi...

EPDK'nın önümüzdeki dönemde, karar ve düzenlemeleri ile bu tereddütleri gidermek için daha fazla sorumluluk alacağının bilinmesini isterim. Başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olmak üzere tüm kurumlarla uyum içinde çalışarak özel sektör yatırımlarının hızlanmasını sağlayacağız."

YPK kararı çerçevesinde 1 Temmuz 2008'den itibaren otomatik fiyatlandırma mekanizmasının fiilen devreye girmesi, elektrik üretim ve dağıtım tesislerinin özelleştirilmesi ve EPDK'nın çalışmaları sayesinde özel sektöre daha net mesajlar verilmiş olacağını da ifade eden Köktaş,"EPDK'nın lisans verdiği tesislerin gerçekleşme öngörülerine göre 2008 ve 2009 yıllarında yaklaşık biner MW'lik bir kurulu gücün devreye girmesini bekliyoruz. Sonraki yıllarda bu rakam 3-4 bin MW gibi arzulanan düzeylere ulaşabilecektir" dedi.