Erdoğan: Geri adım atmam

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hiçbir konuda geri adım atmayacağını söyledi. Sağduyu çağrılarını "altı boş" olarak değerlendiren Erdoğan, önüne gelenin iktidara fatura çıkarmaya çalıştığını söyledi.

Balkan turunu tamamlayarak Türkiye'ye dönen Başbakan Erdoğan gazetecilerin sağduyu çağrılarına yönelik sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Siyasette uzlaşma çağrıları var. Geri adım atma çağrıları yapılıyor. Geri adımı kim atacak?" sorusu üzerine Erdoğan, aslında bu sorunun cevabını verdiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Bir defa nedir geri adım? Hangi konuda geri adım? Siyasetçi geri adım atmaz, siyasetçi daima ileri gider, ama bin düşünüp bir adım atarsa, istişarelerini, müzakerelerini en iyi şekilde yaparsa adımını atar. Bir yanlış söz konusuysa bu kendisini gelip bulursa, bu yanlıştan dönülür ve bu da gerçekten bir asillik alametidir. Kimse bunu söylemiyor. Ne diyor ‘Herkes bir geri adım atsın'. Niye herkes bir geri adım atsın? Yanlış değil ki. Bu yanlışı söylesinler, ona göre bu yanlıştan eğer AK Parti olarak, Tayyip Erdoğan olarak benim dönmem gerekiyorsa, biz döneriz. Bunu zaten başından beri hep söylüyoruz. Ne diyoruz? ‘Ülkemiz kazanacaksa, milletimiz kazanacaksa biz kaybetmeye hazırız' diyoruz. Biz toptancılık yapıyoruz, perakendecilik değil. Bu kadar açık konuşuyoruz biz. Bunu yine aynı şekilde söylüyorum. Fakat bana göre içi boş bir ifade olarak kullanılıyor. Neyse bunu söylersin, ama biz şimdi diyoruz ki demokraside daha ileri gideriz, özgürlüklerde daha ileri gideriz, çetelerle mücadelede daha ileri gideriz, mafyayla mücadelede daha ileri gideriz, gelir dağılımındaki adaleti daha çok yaygınlaştırırız. Herkes bunu bizden bekliyor. ‘Bir adım daha ileri' dersen, bu konularda bir adım daha ileri atılır. Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, bütün bunlarda, ‘modern, çağdaş Türkiye' diyoruz. Bunlarda bir adım daha ileri atarız."

Son günlerde bir siyasi kriz doğurma çabası olduğuna dikkat çeken Başbakan "Sandıkta bizi alt edemeyenler başka yollar deniyor" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, bu konuda sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını da takdirle karşıladıklarını dile getirerek, "Ama bir durumdan vazife çıkarır gibi de önüne gelenin ‘buradan bir şeyler nasıl kaparız' diye bir değerlendirme içine girmesinin de anlamı yok. Yani Türkiye'de bu işin bedelini siyasetçilere ödetme gayreti varsa, biz İktidar Partisi olarak yapılması gereken her şeyi yapmaya hazır olduğumuzu söyledik. Daha ne yapalım?" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, "ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, ‘sizin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile yaklaşık 2 yıldır görüşmediğinizi, bunun da 80 öncesini anımsattığını' söyledi. Sizin, Baykal ve diğer muhalefet parti liderleri ile görüşme programınız var mı?" sorusunu yanıtlarken, çeşitli toplantılarda Baykal ile görüşmelerinin olduğunu söyledi. bakmasınlar."