HABER

Erdoğan "siyasi" rock yıldızı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’e çağrısı, dünyada da yankı buldu.

Erdoğan "siyasi" rock yıldızı

LONDRA/NEW YORK(ANKA) – Financial Times, Başbakan Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek’e yönelik çağrısını “Bölgede bir lider tarafından şimdiye kadar yapılan en kuvvetli girişimlerden biri” olarak nitelerken Wall Street Journal’ın yayımladığı haberde Erdoğan’ın konuşmasının Mısır’taki rejime baskıyı artırdığı savundu.

-FT: “EN KUVVETLİ GİRİŞİMLERDEN BİRİ”-

Financial Times gazetesi, Başbakan Erdoğan’ın Mübarek’e çağrısını “Bölgede bir lider tarafından şimdiye kadar yapılan en kuvvetli girişimlerden biri” olarak niteledi.

Orta Doğu’daki olayların yayılırken Türkiye’nin demokrasisinden ve göreli istikrarından “gurur” duyabileceğini belirten gazete Erdoğan’ın, “bölgesel diplomaside aktif bir rol oynamayı, Türkiye’yi Müslüman dünyanın potansiyel lideri olarak konuşlandırmayı istediğini” belirtti.

-“SON GELİŞMELER TÜRKİYE’NİN ETKİNLİĞİNİN SINIRLARINI DA ORTAYA KOYDU”-

İngiliz gazetesi, Erdoğan’ın AKP’yi “Türkiye’deki demokratik reform gücü olarak göstermeyi sevdiğini” belirttiği haberinde şunları yazdı:

“Ancak eleştirenler, (Ortdoğu’daki) son gelişmelerin Türkiye’nin etkinliğinin sınırlarını ortaya koyduğunu söylüyorlar. Geçen ay Ankara, Lübnan’daki anayasal krizde arabuluculuk yapma çabalarından geri çekildi. Şimdiye kadar uzun bir süreden beri bölgesel bir rakip olan Mısır’daki kriz konusunda büyük ölçüde sessiz kalmıştı.”

-WSJ: “KONUŞMA MISIR’DAKİ REJİME BASKIYI ARTIRDI”-

ABD’nin en çok satan gazetelerinden The Wall Street Journal tarafından yayımlanan bir haberde ise “Erdoğan, Mısır’daki Protestolara Destek Verdi, Dikkatlice” başlığı altında Erdoğan’ın “Mısır’da sallanan rejime baskıyı artıran” bir konuşma yaptığı” yorumu yapıldı.

-“ERDOĞAN BÖLGEDE BİR ÇEŞİT SİYASİ ROCK YILDIZI OLDU”-

Türkiye’nin potansiyel olarak Mısır’da bir rejim değişikliğinden kazanacağı çok şeylerin bulunduğu ama Başbakan Erdoğan’ın Mübarek’e darbe vurduğu görüntüsünü vermekten kaçındığı yorumu yapıldığı haberde şöyle denildi:

“Sayın Erdoğan, eski müttefik İsrail’e karşı sert bir tavrı benimsedikten sonra bölgede bir çeşit rock yıldızı haline geldi. Bölgedeki halklar arasındaki artan nüfuzunun bir işareti olarak Erdoğan’ın konuşması birçok Arap haber kanallarınca canlı yayımlandı.”

Buna karşın, Başbakan Erdoğan’ın Mısır ziyaretini ertelediğine de dikkat çekilen halerde “Sayın Erdoğan, destek mesajını Kahire sokaklarına götürmeyecek” ifadesi kullanıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön