Erdoğan'dan Güneydoğu'ya büyük yatırım demeci

New York AA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times'a (NYT) verdiği mülakatta, hükümetin Güneydoğu Anadolu bölgesine 12 milyar dolarlık yatırım yapacağını söylediği belirtildi.

NYT muhabiri Sabrina Tavernise tarafından yapılan mülakatla ilgili olarak bugün yayınlanan haberde, Erdoğan'ın, Güneydoğu Anadolu bölgesinde iş yaratmak ve gençleri yasa dışı hareketlerden uzaklaştırmak amacıyla yeni bir ekonomik çaba içerisine girildiğini ve bu amaçla hükümetin bölgede 12 milyar dolarlık bir dizi büyük çaplı yatırım yapacağını açıkladığı bildirildi.

Mülakatta, ayrıca Erdoğan'ın devlet televizyon kanallarının birinin Kürtçe dilinde yayın yapmasına olanak vereceğini ifade ettiğine yer verildi. Erdoğan'ın söz konusu televizyon kanalının Farsça ve Arapça dilinde de yayın yapacağını ve kanalın birkaç ay içinde yayına başlayacağını söylediği belirtildi.

Haberde, Erdoğan'ın, hükümetin önümüzdeki 5 yıllık süre içinde 11-12 milyar dolarlık bir yatırım yaparak bölgede iki büyük baraj ve su kanalları sistemi inşa edileceğini, kaldırımlı asfalt yollar yapımının tamamlanacağını ve Suriye sınırındaki bölgeyi kara mayınlarından temizleneceğini kaydettiği yazıldı.

Haberde, Erdoğan'ın, başbakan yardımcılarından birinin bölgedeki şehirleri gezerek proje üzerinde çalışacağını anlattığı da bildirildi.

Gazete, Erdoğan'ın ülkenin terörizmle mücadelesinin, terör örgütüne karşı yapılan harekatların dışında, "sosyoekonomik, psikolojik ve kültürel kısmının" olduğunu belirttiğini de aktardı.

Erdoğan'ın, TSK'nın sınır ötesi operasyonunun "Türkiye, ABD ve Irak'taki merkezi hükümetin tam anlayışı içinde" yapıldığını ve ABD'nin harekatın tamamen arkasında olduğunu söylediğini yazan gazete, Erdoğan'ın "Türkiye, bölgede misafir değil" diyerek, Irak'a şimdiye dek gelen herkesin ülkede bir süre kalıp gideceğini, ama Türkiye'nin zaten bu bölgede yaşadığını vurguladığı belirtildi.

Gazete, mülakatta Erdoğan'ın, Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde de "yavaşlama ya da durmanın" söz konusu olmadığını ve Türkiye'nin bu konuda kararlı olduğunu belirttiğini kaydetti.