Erdoğan'ın hedefi 16 milyon üye

Erdoğan'ın hedefi 16 milyon üye

ANKARA (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, AKP'ye oy veren 16 milyon kişinin üye yapılması için talimat verdiği öğrenildi.

Erdoğan'ın, kurmaylarının 'Oy verenler arasında memurlar da var' hatırlatması üzerine ise bu hedefini 8 milyona düşürdüğü belirtildi. Başbakan Erdoğan, il başkanlarının 'kapatma davasına karşı miting yapalım' önerisine ise karşı çıktı. Partisinin il başkanları toplantısının basına kapalı bölümünde konuşan Başbakan Erdoğan, partinin üye hedefini açıkladı. 22 Temmuz seçimlerinde 16 milyon 500 kişinin AKP'ye oy verdiğini hatırlatan Erdoğan, "Bunların hepsinin AKP'ye üye olması lazım" dedi. Erdoğan'ın bu sözleri üzerine kurmayları 'AKP'ye oy verenler arasında memurlar da var. Memurların üye olması mümkün değil. Bu yüzden bu hedefi yakalamamız çok zor görünüyor' diye itiraz etti. Başbakan Erdoğan da, 16 milyon hedefini bu itirazlar üzerine 8 milyona düşürdü.

Toplantıda söz alan bazı il başkanları AKP hakkında açılan kapatma davasına karşı Türkiye genelinde miting yapılması önerisinde bulundu. İl başkanlarının bu önerisine karşı çıkan Başbakan Erdoğan, "Böyle birşey olmaz" diye konuştu. Erdoğan, şu an partinin kadın ve gençlik kolları kongrelerinin devam ettiğini belirterek, bu kongrelerin de miting havasında geçtiğini söyledi. Erdoğan, bazı il başkanlarının 'Kapatma davası açıldı. Kongre takviminde bir erteleme olacak mı?' sorusu üzerine ise, "Erteleme filan yok. Gidip işinize bakın. Daha çok çalışın. Dayanışma içerisinde bu süreci yönetelim. Genel Merkez dava ile ilgili yapılması gerekenleri yapıyor" değerlendirmesini yaptı.