HABER

'Erkek erkeğe birlikte oldunuz mu?'

Kızılay'ın kan bağışı sırasında doldurttuğu formdaki sorular tepki çekiyor.

'Erkek erkeğe birlikte oldunuz mu?'

Türkiye’de ‘kan’ konusunda tek yetkili kurum olan Türk Kızılayı’nın kan bağışı sırasında dağıttığı ve doldurulması zorunlu olan “Kan Bağışçısı Bilgilendirme Formu”ndaki sorular bağışçıların tepkisine yol açtı.

Kan verecek kişi ile kanı alacak hastaları korumak ve AIDS, sarılık gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların kan yoluyla başkalarına geçmesini engellemek için hazırlandığı belirtilen formda 37 soru bulunuyor. Kan merkezlerinden, dağıtılan 4 sayfalık soruların doğru şekilde cevaplanması isteniyor.

Habertürk'ün haberine göre; Kızılay’ın “AIDS kriterleri” adı altında sıralanan sorular arasında bulunan “Erkek erkeğe cinsel ilişkiye girdiniz mi?” sorusunun ardından “Eğer cevabınız ‘Evet’ ise lütfen kan vermekten vazgeçiniz” uyarısı yapılıyor.

Cinsel tercihlere yönelik “Son 1 yıl içerisinde 3 günden fazla tutuklu kaldınız mı ya da böyle biriyle ilişkiye girdiniz mi?” sorusu da kan bağışçılarının tepkisine yol açıyor. Formda bağışçılardan alınan kanların her türlü teste tabi tutulacağı da belirtiliyor. Soruların cevaplanmasının ardından kan vericisinin iş ve ikamet adresi, kimlik numarası, ev-cep telefonları ve meslekle ilgili bilgileri isteniyor.

SORULARDAN BAZILARI Son bir yıl içinde bir Kez bile olsa cinsel eşinizi değiştirdiniz mi?
Para kazanmak için cinsel ilişkide bulundunuz mu?
Erkek erkeğe cinsel ilişki yaşadınız mı?
Prostat büyümesi, sivilce tedavisi, sedef hastalığı, kellik için ilaç alıyor musunuz?
Kulağınızı veya cildinizi deldirdiniz mi?

Formda, soruların tümünün doğru yanıtlanması uyarısı yapıldıktan sonra, “Kan yoluyla bulaşan hastalığı bildiğiniz ve bu durumu saklayarak başkasının hayatını tehlikeye soktuğunuz gerekçesiyle bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beş yüz gün adli para cezası ile karşı karşıya kalırsınız” ibaresi yer alıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 166 yorum
BEYLER AK PARTİ İÇİNDE EŞCİNSEL YOKMU SANIYORSUNUZ KOMİK OLMAYIN EŞCİNSELLİK TURKİYENİN HER KESİMİNDE PATLAMIŞ DURUMDA HER 10 ERKEĞİN 7 Sİ GEYDİR TURKİYEDE BUNU İSPATLARIM AK PARTİLİ ÇOK GEY TANIYORUM GÜNDÜZ BEY GECE GEY OLUYORLAR
Ben bir öğretmenim, kızılay çalışanı değilim. bunu baştan belirtmek istiyorum. En son üç ay önce kan verdim ve bugüne kadar 13 kez kan bağışında bulundum. Erkek Erkeğe birlikte olma sorusunu şimdi sizden öğrendim. Öyle bir soru yok. Sorulan soruların hiçbirinden rahatsızlık duymadım. Adamlar işlerini yapıyorlar. Bu şekilde haberler vererek kurumları zan altına sokmayın.
Bence Her Zamanki Gibi Mynet Aldatmacası..
bu sorunun diğer bir şekli eşcinsel ilişkide bulundunuz mu diye formda soruluyor.demekki form doldurmamıssınız torpiliniz var..bir daha kan vermeye giderken soruları dikkatlı okuyun
ÖĞRETMEN OLMAK YETMİYOR KARDEŞ,ÖNÜNE SUNULAN EVRAĞI İYİ OKU GÖRÜRSÜNÜZ!
kızılaya kan bağışını yapıyordum lakin bir gün bir yakınıma kızılaydan kan almak gerekti parayla sattılar.bende dedimki biz size bunu ücretsiz veriyoruz hiç olmazsa düşük fiatla verin yok dediler.biz o kanlara ilave bazı tıbbı tahlil falan filan yapıyoruz onun için paralı veriyoruz dendi.yahu senden bedava alacak vatandaşa parayla satacak bu ticaret değilde nedir söyleyin
valla doğru
Geri Dön