HABER

Eski oda başkanına 3 kez müebbet hapis istemi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan eski oda başkanına 3 kez müebbet hapis istemi.

ANKARA (A.A) - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, eski Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Likoğlu ile ilçenin eski Belediye Başkanı Murat Sesli'nin de aralarında yer aldığı 47 kişi hakkında suç örgütü kurdukları ve üyesi oldukları iddiasıyla dava açtı.

İddianamede, soruşturmanın ihbarlar ve bazı gizli tanık ifadeleri üzerine başlatıldığı belirtildi.

Şüpheli Ahmet Likoğlu'nun Trabzon'dan ilçeye yaklaşık 25 yıl önce göç ettiği ve kardeşleriyle plastik top toptancılığı yaparak ticarete atıldığı, ''zamanla anlaşılmaz bir ekonomik bir büyüme gösterdiği'' anlatılan iddianamede, kurduğu suç örgütünün, ilçe halkı üzerinde varlığını ciddi biçimde hissettirdiği, özellikle yük taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren kişilerin yoğun korku duymasına neden olduğu kaydedildi.

İddianamede Likoğlu'nun, eski belediye başkanının milletvekili adayı olmasının ardından boşalan belediye başkanlığı görevine, o tarihte belediye meclis üyesi olan şüpheli Murat Sesli'nin getirilmesini sağladığı savunuldu.

İddianamede gizli tanık ifadelerine göre Ahmet Likoğlu'nun oğlu Muhammet Likoğlu'nun, amcası Hüseyin Likoğlu'nu 2008'de öldürdüğü savunuldu

Aynı iddianamede, bir gizli tanığın, ilçenin en büyük taşıma kooperatifi Öz Karadeniz Ereğli Treyler ve Kamyoncular, Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Metin Turhan'ın ''Ahmet Likoğlu'nun tetikçisi ve bütün karanlık işlerini gören kişi olduğunu'' söylediği kaydedildi.

-ÖRGÜT ÜYELERİNİN CİNAYETE KARIŞTIĞI İDDİASI-

İddianamede, daha düşük fiyata nakliye işi yapmak isteyen Eskişehir merkezli bir firmanın çalışanı Ersoy Akyüz'ün öldürüldüğü, bu olaya, şüpheliler Okay Şentürk, Beyler Likoğlu ve Yaman Likoğlu'nun katıldığı, bunun ''suç örgütü adına gerçekleştirilen en önemli olay olduğu'' ifade edildi.

''Bazı emniyet görevlilerinin, suç örgütünden korkması ya da menfaat ilişkisine girmesi nedeniyle işlem yapmakta zorlandığı'' savunuldu.

Şüphelilerden Murat Sesli'nin adresinde yapılan aramada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kurum içi ''Batı Çalışma Grubu-Gizli'' ibareli 24 sayfalık raporunun da bulunduğu bildirildi.

İddianamede, Ahmet Likoğlu'nun, ''örgüt yöneticilerinin, örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen bütün suçlardan ayrıca fail olarak ceza almasını'' düzenleyen hükmü uyarınca, Ersoy Akyüz'ün öldürülmesi nedeniyle 3 kez müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi. Likoğlu'nun diğer suçlardan da ayrıca hapse mahkum edilmesi talep edildi.

İddianamede, aralarında ilçenin eski Belediye Başkanı Murat Sesli'nin de olduğu diğer 46 şüpheli hakkında suç örgütünü yönetmek, üye olmak, örgüt faaliyeti çerçevesinde adam öldürmek, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali, nitelikli yağma, kasten yaralama, tehdit, ihaleye fesat karıştırmak, kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak gibi çeşitli suçlardan cezalandırılması istendi.

Şüpheliler, iddianameyi kabul eden Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanacak.

Geri Dön