HABER

Eskişehir’de bin yıllık el yazması İncil ele geçirildi

Eskişehir’de elinde bulunan tarihi eser niteliğindeki bin yıllık el yazması İncil’i satmak isteyen 6 şüpheli, alıcı kılığındaki jandarma ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin araçlarında el yazması İncil’in yanı sıra üzerinde değerli taşlar bulunan kolyeler ile 2 ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Eskişehir’de bin yıllık el yazması İncil ele geçirildi

Eskişehir’de Sivrihisar İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri bazı şüphelilerin elinde bulundurduğu tarihi eser niteliğindeki yaklaşık bin yıllık el yazması İncil için müşteri aradığı bilgisi üzerine harekete geçti.

611c86c460c1d4950c971d172e0bd4a5

Savcılık izniyle başlatılan soruşturma kapsamında Jandarma ekipleri alıcı kılığında şüphelilerle irtibat kurarak bir dinlenme tesisinde buluştu. Burada düzenlenen operasyonda el yazması İncil’i satmaya çalışan M.S.K., Y.C.Ö., S.Ç. ve onlara başka bir otomobille gözcülük yaptığı tespit edilen A.H., A.Y. ve M.Ç. yakalanarak gözaltına alındı.

e3ed2afe7be441ebfed18d090c986f5b

Şüphelilerin otomobillerinde yapılan aramalarda tarihi eser niteliğinde olduğu değerlendirilen el yazması İncil ile birlikte, üzerinde değerli taşlar bulunan 5 kolye, 2 ruhsatsız tabanca ve 35 adet mermi ele geçirildi.

1b73b4d92928ffde07d5640231f1b1c2

Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler işlemlerinin ardından Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanununa muhalefet suçundan Sivrihisar Adliyesi’ne sevk edildi.

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
yazik olmus keske yakalatmasalardi.
ya ne yapsalardı yaksalarmıydi.tabi ki satacaklar bende bulsam bende satarım alla alla.
Müzeye ver satmaya çalışıp risk alacağına açıkarttırma bedelinin %60 'nı alırdı şuan ellerim bomboş yüreğimde bir sız' yı dinliyorlardır
@jujo47 müzede kaç eser kayıp haberin varmı
sahte incil dolu ortalık acaba kime cukkalıyacaklardı
Geri Dön