HABER

Eskişehir'de deprem davası

ESKİŞEHİR (İHA) - Eskişehir'de, 17 Ağustos Marmara depreminde yıkılarak 32 kişiye mezar olan 7 katlı Tarhan Apartmanı ile ilgili davaya devam edildi.

Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasında, "dikkatsizlik, tedbirsizlik sonucu birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçundan tutuksuz yargılanan 6 sanıktan binanın teknik uygulama sorumlusu Mimar Haşim Güngörsün ile dönemin belediye görevlilerinden Ahmet Korkmaz hakim karşısına çıktı. Duruşmada esas hakkında mütalaasını açıklayan savcı, galerici Ertuğrul Uzun'un, bilirkişi raporuna göre beraatını, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Orhan Soydaş'ın da aralarında bulunduğu diğer 5 sanığın ise TCK 383/2 maddesine göre 1 ila 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmalarını istedi.
Bunun üzerine savunma yapan sanık Haşim Güngörsün, suçsuz olduğunu belirterek, "Ben projenin mimarıyım. O dönemde fenni mesuliyete de mimarlar imza atıyordu. Ben de imza attığım için suçlanıyorum" dedi.

Sanık Ahmet Korkmaz da beraatını isterken, "Tarhan Apartmanı inşa edilirken, ben de belediyede mimari proje teknikeriydim. Masa başında çalışıyordum. Bilirkişi raporunda da suçsuz olduğum anlaşılıyor" diye konuştu.

Sanık avukatları, esas hakkındaki mütalaaya karşı yazılı savunma yapmak üzere süre talep edince, mahkeme heyeti duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
Bu arada, bilirkişi raporunda, binanın kullanım süresi içinde çeşitli olumsuzluklar geçirdiği, bodrum kata kolonlar eklendiği, çatı katının mimarın bilgisi dışında tam kata çevrildiği belirtilerek, kat malikleri 8'de 1 kusurlu sayıldı. Binanın ölen müteahhidi Tevfik Tarhan 8'de 3, proje ve teknik uygulama sorumlusu Haşim Güngörsün 8'de 2, belediye statik büro elemanları 8'de 1, belediye yapı denetimi ve görevli teknik elemanlar da 8'de 1 oranında kusurlu bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler