Expo'yu kaybeden İzmir'de hayal kırıklığı

İZMİR (İHA) - İzmir'in EXPO 2015 yarışını kaybettiğinin açıklanmasıyla Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen EXPO Şöleni'nde büyük hayal kırıklığı yaşandı.

Resmi açıklamadan önce televizyon kanallarından EXPO'yu İzmir'in kazandığının belirtilmesi üzerine büyük bir mutluluk yaşayan meydan, resmi sonuçlarda yarışı Milano'nun kazandığının görülmesi üzerine büyük hayal kırıklığı yaşadı. Resmi açıklamadan önce İzmir'in kazandığına yönelik altyazılara dayanarak sahneye çıkan ve bir konuşma yapan Vali Kıraç, zaferi bebeklere armağan ettiğini belirterek, EXPO sürecinde emeği geçen herkesi kutladı. Vali Kıraç'ın konuşması sırasında gözlerinin dolduğu görüldü.

Sonucun resmi olmadığı bilgisinin gelmesi üzerine Vali Kıraç ve beraberindekiler, sahne kenarında resmi sonucu bekledi. EXPO 2015'e Milano'nun ev sahipliği yapacağının duyurulması üzerine tekrar sahneye çıkan Vali Kıraç, yaptığı konuşmada, "Maalesef Milano kazandı. Ama bu bizim kaybettiğimiz anlamına gelmez, kaybettirildik. İzmir en güçlü adaydı. Pes etmek yok. Ancak bu haksız kararı çok çabuk sindiremeyiz" dedi.

Sonucun öğrenilmesinin ardından tepkilerini dile getiren vatandaşlar ise, sonucun 1 Nisan şakası olduğuna inanmak istediklerini ifade ederek, İzmir'in bu sonucu hak etmediğini ve çok üzüldüklerini belirttiler. Vali Kıraç'ın konuşmasının ardından Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan kalabalık dağıldı.