Facebook'a Yeni Güncelleme: İntihar Önleme Aracı

Her geçen gün sosyal medya devi Facebook özelliklerine özellik eklemeye devam ediyor. Ancak eklediği en son özelliklerden birisi toplumsal faciaların önüne geçmek için büyük bir adım niteliğinde.

Facebook'a Yeni Güncelleme: İntihar Önleme Aracı

Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede yer alan Facebook canlı yayında intihar haberleri ve bu haberlere ait videolardan sonra Facebook bu konuda bir önlem aldı.

İntiharı önlemek için iletişime geçmeye yardımcı olacak

Facebook canlı yayında intihar girişiminde bulunan bireyler varsa, yayındaki bir geri bildirim sayesinde intihar eden kişinin profilini bildirmekten öte intihardan vazgeçebileceği kaynaklar ve kuruluşlarla direkt irtibat ve kontak sunacak.

İntihar etmek üzere olan kişiye, çeşitli kaynaklar ve kuruluşların listesi sunulacak. Bu kaynakların içinde yardım kuruluşları olacağı gibi Facebook'ta en çok iletişimde olduğu arkadaşına ulaşması istenecek.

Facebook bu hareketiyle 'intiharın ne kadar önüne geçebilecek' tartışılsa da, güncellemeye güvendiklerini ve en kısa zamanda hayata geçireceklerini belirtti.

Facebook'un sunacağı seçenekler bu şekilde olacak

1.

İntihar etmeyi veya kendime zarar vermeyi düşünüyorum

Acil bir fiziksel tehlikedeyseniz, lütfen yardım için yerel emniyet birimleriyle veya bir intiharı önleme yardım hattıyla iletişime geçin.

Zor bir dönemden geçiyorsanız ve tehlike acil değilse, size yardımcı olması için yapabileceğiniz şeyler olduğunu bilmenizi isteriz:

.Bir yardım hattını arayarak oradaki biriyle görüşün.
.Güvendiğiniz biriyle iletişime geçin.
.Kendinizi iyi hissetmek için yapabileceğiniz diğer şeyleri öğrenin.

2.

Güvendiğiniz biriyle iletişime geçin

Ailenizden birisi, yakın bir arkadaşınız, bir danışman ya da öğretmen gibi güvendiğiniz birine ulaşın ve paylaşacaklarınızı dinlemesini isteyin. Örneğin, şöyle diyebilirsiniz: "Zor bir dönemden geçiyorum ve bu konuyu seninle paylaşmak istiyorum. Senin için de uygunsa, biraz zaman ayırıp beni dinleyebilir misin?"

3.

Kendinizi iyi hissetmek için yapabileceğiniz diğer şeyleri öğrenin

Her şeyin üstünüze geldiğini hissettiğinizde veya hemen çözemediğiniz bir sorunla karşılaştığınızda, odaklanmakta zorluk çekebilirsiniz. Kısa bir ara verin, derin bir nefes alın ve kendinizi duygularınızdan arındırın. Forefront ve Ulusal İntiharı Önleme Hattı'ndaki kişisel sağlık uzmanlarının verdiği ipuçlarını deneyin.

4.

Bir süre dışarı çıkın:

Yürüyüş veya koşu yapın ya da bisiklete binin.
Sinemaya gidin.
Daha önce hiç gitmediğiniz kafe, müze veya park gibi bir yerlere gidin

5.

Yaratıcı olun:

Basit bir şeyler çizin.
Güzel bir yemek yapın.
Bir kısa hikaye yazın.

6.

Hislerinizi yatıştırın:

Meditasyon ya da yoga yapın.
Sıcak bir duş alın.
Sevdiğiniz şarkıları dinleyin.

7.

Rahatlayın:

Bulutları izleyin.
Bir kitap, dergi veya blog okuyun.
Biraz kestirin.

Siz bu güncelleme ve gelişme hakkında ne düşünüyorsunuz?

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
hiçbiri işe yaramazsa facebooku bırakın :)))
Diğer Haberler