HABER

Faiz oranları değişmedi

Faiz oranları değişmedi

Ankara (AA)- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmedi. Buna göre, gecelik faiz oranı yüzde 17,50'de kaldı.

Merkez Bankasından Para Politikası Kurulu kararına ilişkin yapılan açıklamada, Kurulun, son dönemde açıklanan verilerin Enflasyon Raporunda ortaya konulan görünüm ile uyumlu olduğu değerlendirmesi yaptığı bildirildi.

Açıklamada, toplam talepte öngörülen yavaşlamanın sürdüğü belirtilerek, şöyle devam edildi:

"Özel kesim talebine ilişkin göstergeler dikkate değer bir yavaşlamaya işaret ederken, dış talep göreli olarak gücünü korumaktadır. Enflasyon beklentilerindeki iyileşme devam etmektedir. Ancak, orta vadeli enflasyon beklentilerinin henüz hedeflerle uyumlu olmaması ve hizmet fiyat enflasyonuna ilişkin riskler ile küresel ekonomideki belirsizlikler para politikasındaki sıkı duruşu sürdürmeyi gerektirmektedir. Ayrıca Kurul, Ekim Ayı Fiyat Gelişmeleri raporunda da belirtildiği gibi hava koşullarının işlenmemiş gıda fiyatları yoluyla Kasım ayı enflasyonunu olumsuz etkileyebileceğini not etmiştir."

Bu gelişmeler ışığında Kurulun, orta vadede enflasyon hedefine ulaşılması için temkinli duruşun devam etmesinin gerektiği değerlendirmesi yaptığının vurgulandığı açıklamada, Haziran ayından itibaren gerçekleştirilen parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerinin yakından takip edildiği bildirildi. "Bunun yanında gelirler politikasındaki ayarlamaların ve kamu kesimi faiz dışı harcamalarındaki gelişmelerin enflasyon ve enflasyon beklentileri üzerindeki olası yansımaları da dikkatle değerlendirilmektedir" denilen açıklamada, Merkez Bankasının, orta vadeli enflasyon görünümünü olumsuz yönde etkileyecek gelişmelerin gözlenmesi halinde parasal sıkılaştırmaya gitmekten kaçınmayacağı hatırlatıldı.

Açıklamada, enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak her türlü yeni veri ve haberin, Para Politikası Kurulunun geleceğe yönelik duruşunu tekrar gözden geçirmesine neden olacağının da önemle vurgulandığı kaydedildi.

Açıklamaya göre, Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo Ters Repo Pazarında uygulanmakta olan kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldı.

Buna göre, faiz oranları şöyle uygulanacak:

Gecelik Faiz Oranı: Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 17,50, borç verme faiz oranı yüzde 22,50,

Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasasında saat 16.00-16.30 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 13,50, borç verme faiz oranı yüzde 25,50,

Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 21,50.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön