Fas, Belçika'yı ciddiye almadı

Brüksel (AA) - Fas'ın, bir terör örgütünün üyelerini Belçika'da işledikleri suç ve cinayetler nedeniyle yargılayacağını açıklaması Brüksel'i rahatsız etti.

Belçika'nın terörizme karşı mücadelede "ciddiyetsizliğini ve yeteneksizliğini göz önünde bulunduran" Fas, ele geçirdiği, 3'ü Belçika pasaportlu olan teröristleri ağır ithamlarla yargılayacağını açıklarken, bu alanda Belçika'ya fikir danışmayacağı ve özel bir işbirliği talebinde bulunmaya gerek duymayacağı, "Belçika adaletine güvenilmediği" mesajı verdi.

Fas ile Belçika arasında söz konusu gerginlik geçen ay başladı.Fas Başbakanı Abbas El Fassi ile İçişleri Bakanı Şekib Benmusa, "El Bedil El Hadari" isimli partinin kapatıldığını, bu partiyle bağlantısı belirlenen bir terör örgütünün ortaya çıkarıldığını, bu örgütün Belçika'dan yönetildiğinin saptandığını, 3'ü Belçika tabiyetli olmak üzere 32 kişinin tutuklandığını, çok sayıda silah ve patlayıcı ele geçirildiğini bildirdiler.

Fas hükümetinin Brüksel'e resmi olarak ilettiği bilgilere göre söz konusu terör örgütünün Belçika'da işlediği ve "faili meçhul" kalan cinayetler arasında Belçika Yahudi Koordinasyon Komitesi Başkanı Dr. Joseph Wibran'ın 3 Ekim 1989'da öldürülmesi, Brüksel Camisi yöneticisinin ve yardımcısının 29 Mart 1989'da öldürülmeleri de yer alıyor.

Belçikalı yetkililer, Fas asıllı Belçika pasaportlu Abdülkadir Belliraj'ın "sosyal ve ideolojik faaliyetlerinin" bilindiğini, ancak hiçbir zaman terörist olarak kayıtlara geçmediğini belirtmişlerdi.

Belçika'da adli makamlar, Fas'ın başlattığı yargılama sürecinde Belçika'ya hiçbir soruşturma heyeti göndermemesini, adli işbirliği aramamasını "itibar kaybettirici" olarak niteliyor.