HABER

FETÖ duruşmasında sordular: Gülen'in atletini koklattın mı?

Kırşehir'deki FETÖ duruşmasında mahkeme başkanı, bir sanığa "Toplantılarda Fethullah Gülen'in atletini koklattın mı?" diye sordu.

FETÖ duruşmasında sordular: Gülen'in atletini koklattın mı?

Kırşehir'de, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında aralarında öğretmenlerin de olduğu 24 tutuklu sanığın yargılandığı davanın duruşmasına devam edildi.

Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, örgütün gizli yazışma programı ByLock'u kullandıkları iddia edilen ve ayrıca FETÖ/PDY üyeliği, örgüte finans ve eleman sağlamak, örgüt adına toplantılar organize etmek suçlarından yargılanan 24 tutuklu sanık ile avukatları katıldı. Sanıklardan T.K., başka bir cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla ifade verdi.

"HER SABAH KALKTIĞIMDA FETÖ'YE LANETLER EDİYORUM"

T.K., 18 yıllık öğretmen olduğunu ve mesleğine ‘terörün' en şiddetli olduğu yıllarda Bingöl'de başladığını, FETÖ/PDY veya başka bir terör örgütüyle bağlantısının olmadığını iddia ederek, "80 gündür her sabah kalktığımda bu darbeyi yapanlara, emir verenlere, FETÖ örgütüne lanetler ediyorum" dedi.

"1 DOLARI DÜĞÜNDE KULLANMAK İÇİN ALDIM"

Evinde bulunan 1 dolarların sorulması üzerine T.K., onların bir kısmını eşinin akrabalarının düğününde kullanmak üzere aldığını, diğerlerinin ise kayınpederine ait paralar olduğunu, aralarında 100 ve 50'lik dolarların da bulunduğunu ileri sürdü. Polislerle toplantılar yaptığı iddia edilen öğretmen S.Ş. de polisleri halı saha maçlarından tanıdığını ve onlarla toplantı yapmadığını savundu. Mahkeme başkanının "Toplantılarda Fetullah Gülen'in atletini koklattın mı?" diye sorması üzerine S.Ş., böyle bir davranışının olmadığını söyledi.

"SAMİ HOCA DİYE BİRİ TOPLANTININ SONUNDA ÇANTASINDAN BİR ATLET ÇIKARDI"

Mahkeme başkanının, bazı tanık polislerin, "2012 yılında Sami Hoca diye biri toplantının sonunda çantasından bir atlet çıkardı. 'Bu Fethullah Gülen Hocaefendi'nin atleti' diye gösterdi ve koklatmak istedi" şeklindeki ifadelerini okuması üzerine S.Ş., böyle bir şeyin söz konusu olmadığını savundu. Duruşmanın sabahki kısmında savunmaları alınan öğretmenler, örgütün gizli yazışma programı ByLock'u kullanmadıklarını, kapatılan Bank Asya'daki hesaplarını, işlemlerde kolaylık sağlanması, aidat parası alınmaması ve faiz hassasiyetleri nedeniyle açtıklarını iddia ederek, tahliyelerini talep etti.

Kırşehir'de farklı tarihlerde düzenlenen operasyonlarda aralarında öğretmenlerin de bulunduğu 44 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 25'i tutuklanmıştı. Tutuklulardan biri ilk duruşmanın sonunda tahliye edilmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön