HABER

Fit ve güzel bir vücut için sağlıklı beslenme

Her insan, güzel ve sağlıklı görünmeyi ister. Aslında bu, o kadar da zor değil. Yenilenlere özen göstermek ve tepeden tırnağa vücudun nelere ihtiyaç duyduğunu bilmek yeterli.

Fit ve güzel bir vücut için sağlıklı beslenme

Uzmanların belirttiğine göre, A vitamini, vücudun sağlıklı kalabilmek için ihtiyaç duyduğu en önemli vitaminlerden biri. Göz sağlığına da büyük etkisi olan A vitamini, havuç, ıspanak, rezene, patates, brokoli, fındık ve mercimekte bulunuyor. Güzellik vitamini olarak da bilinen 'biyotin', saçları ve tırnak uçlarını güçlendiriyor. Bunun için de 'Yumurta, balık, süt, peynir, lahana ve patates' gibi besinlerin yenilmesi gerekiyor.

İç kulakta meydana gelen çınlamaların ve duyma bozukluklarının, çinko eksikliğinden kaynaklanabileceğini vurgulayan uzmanlar, 'Tavuk, kuzu ve sığır eti' yenilmesini tavsiye ediyor. Uzmanlar, diş ve diş etlerinin sağlıklı görünmesi için de günde en az 800 mg kalsiyum alınması gereğine dikkat çekiyor. Kalsiyum deposu besinler ise şunlar: 'Süt, ıspanak, kuru incir, kayısı, rezene ve lahana'.

KALP SAĞLIĞI İÇİN BALIK
Uzmanlar, kalbin sinsi düşmanı kolesterolün, vücudun bütün hücrelerinde bulunan yağ benzeri bir madde olduğunu ifade ederek, "Kolesterol, hücre zarının ve bazı hormonların yapımında kullanılır. Ancak, kanda fazla bulunması zararlıdır. Kolesterol bir yanda karaciğer tarafından üretilirken, besinlerden de alınır. Et, süt ve yumurta gibi hayvansal ürünlerde bol miktarda bulunurken, sebze ve tahıllarda bulunmaz. Bu sebeple, Omega-3 yağ asitleri içeren balık, kalp için çok faydalı. Özellikle de uskumru ve sardalya yenilmelidir" diyorlar.

Uzmanlara göre, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için, her gün en az 60 mg C vitamini alınması gerekiyor. Vücudun savunma sistemini artırıcı etkiye sahip C vitamini, yara izlerinin ve çürüklerin kapanmasına yardımcı oluyor, cilde pürüzsüz bir görüntü kazandırıyor. C vitamini ise kivi, portakal, greyfurt, limon, kiraz ve siyah üzümde bol miktarda bulunuyor.

Uzmanlar, kemikleri güçlendirmek ve kemik erimesini önlemek için kalsiyum bakımından zengin şu gıdaların tercih edilmesi gerektiğini bildiriyor: 'Süt ürünleri, som balığı, sardalya gibi yumuşak, kemikleriyle birlikte yenebilecek balıklar, yeşil yapraklı sebzeler, susam yağı, tahin, nohut, badem, üzüm, kuru incir ve maydanoz'.

İSTANBUL (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler