HABER

Fransa gerilimi daha da tırmandıracak

BRÜKSEL(ANKA) - AB Zirvesi öncesi Fransa'nın, Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki itirazlarını gelecek yıl daha da artıracağı kaygısı bulunuyor. Brüksel'deki AB gözlemcileri de, Fransa'nın Türkiye ile ilgili sorunu 2008 yılının ikinci yarısındaki dönem başkanlığı sırasında daha da tırmandırmaya hazırladığının altını çizdiler.

Fransa'nın ısrarı üzerine AB dışişleri bakanlarınca kabul edilen AB Zirvesi taslak bildirgesinden Türkiye ile ilgili olarak "katılım" ve "üyelik" gibi ifadelerin çıkartılmasının birlik içinde tansiyonun yükselmesine yol açtığına dikkat çekilirken Fransa'nın Türkiye için "yeni sürprizler" hazırladığı da ifade ediliyor.

ABHaber'e göre, Avrupa Birliği üyesi ülkeler, birliğin en yüksek karar organı AB Lider Zirvesi'nde oybirliği ile aldığı karar çerçevesinde Türkiye'yle yürüttüğü üyeliği amaçlayan müzakerelerle ilgili taahhütlerini yineleyip yinelememesi konusunda karşı karşıya geldiler.

Başını İngiltere, İsveç'in çektiği Ankara'nın başvurusuna destek veren diğer AB ülkeleri ise, 27 üyeli Birlik'in, tüm üyelik kriterlerini karşılaması halinde Türkiye'yi kabul edeceklerine dair eski taahhütlerini yinelemesini talep ediyor.

Brüksel'deki Avrupalı diplomatlar da, "Fransa'nın, Türkiye ile yeni sektörel müzakerelerin başlatılması konusunda yapılacak toplantılar için "katılım konferansları" yerine "hükümetler arası konferanslar" teriminin kullanılmasını istediğini ifade ettiler.

Portekizli diplomatlar da, müzakerelerin devamını sağlamak için Fransa'ya ifade konusunda bazı tavizler verdiklerini söylediler, ancak bu formülün AB'nin Türkiye'ye oybirliği ile verdiği taahhütlere gölge düşürmediğini ileri sürdüler.

Ancak, ABHaber'e son gelişmeleri değerlendiren AB gözlemcileri, Fransa'nın Türkiye ile ilgili sorunu kendi dönem başkanlığı sırasında daha da tırmandırmaya hazırladığının altını çizdiler.

Aynı gözlemciler, 2008'in ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığını üslenecek olan Fransa'nın "Türkiye'ye yeni sürprizler" hazırlamakta olduğunu bunun da birlik üyesi ülkeler arasında endişe ile karşılandığını kaydettiler.(ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön