Fransız çiftçilerden 'yumurta ezme' eylemi

Fransa'da tavukçulukla uğraşan çiftçiler, düşük fiyatları protesto etmek için Fransa'nın kuzey kenti Brittany'deki bir vergi dairesinin önünde 100 bin yumurtayı ezdi.

Fransız çiftçilerden 'yumurta ezme' eylemi

Maskerli Fransız çiftçiler son iki gecedir kamyonun arkasında tuttukları yumurtaları dökerek aşırı üretimin neden olduğu düşük fiyatları protesto ediyordu.

İlk eylem, Ploumagoar'da ürünlerini düşük fiyata satan bir süpermarketin önünde, ikincisi de dün gece bir vergi dairesinin önünde gerçekleştirildi.

Eylemciler adına konuşan bir çiftçi, talepleri yerine getirilmezse Pazar gününe kadar her gün 100 bin yumurtayı ezmeye devam edeceklerini, ‘hatta radikalleşebileceklerini' söyledi.

Çiftçiler, fiyatların yükselmesi için Fransa'da yumurta üretiminin yüzde 5 kesilmesini talep ediyor.

Avrupa Birliği'nin hayvan sağlığını koruma politikaları uyarınca tavukların daha büyük kafese konulması kuralı getirildi. Bu kural, çiftçilerin maliyetlerinin artmasının sebeplerinden biri olarak gösteriliyor.

AB'nin 1 Ocak 2012'te yürürlüğe giren yönetmeliğine göre, tavuklar için "zenginleştirilmiş, tavukların kuluçkaya yatmaları, toprağı eşeleyebilmeleri ve rahatça tüneyebilmeleri için daha geniş alana yayılmış” kümeslerin kullanılması zorunluluğu var.

Çiftçiler, bir kilogram yumurta için kendilerine 75 sent, yani yaklaşık 1,90 Türk lirası ödendiğini söylüyor. AFP haber ajansına göre, bir kilogram yumurtanın üretim maliyeti 95 sent, yani ortalama 2,30 Türk lirası.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Bir miktarını Somali'ye gönderselerdi, her yardımı Türkiye'den bekliyorlar.
Diğer Haberler