Futbol dünyasında büyük yolsuzluk operasyonu

Ankara'da polisin başlattığı "Simsar" operasyonunda para karşılığı çeşitli kamu kurumlarında iş takibi yapan bir organize suç örgütü ortaya çıkarıldı. Ankara Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlar ekiplerinin düzenlediği 'Simsar Operasyonu' kapsamında futbol camiasını yakından ilgilendiren usülsüzlüklerin saptandığı öğrenildi.

Haluk Ulusoy döneminde Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu'nun (PFDK) Başkanvekili avukat Recep Özcan, Trabzonlu R.H. ve eski Sanayi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı A.D., eski MHP Konya milletvekiliği yapan Servet Turgut ile geçen dönem Mardin'den bağımsız milletvekili olan Süleyman Bölünmez'in de aralarında bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı.

Recep Özcan ile R.H'nin liderliğini yaptığı örgütün EPDK, DSİ Genel Müdürlüğü, Futbol Federasyonu ve Sanayi Bakanlığı'nda bazı konularda devreye girdiği anlaşıldı.

Görevini kötüye kullandığı iddiasıyla gözaltına alınan Recep Özcan ile ilgili ayrı bir dosya yapıldığı belirtilirken, zanlının birçok spor kulubü ve futbolcusunun cezalarında oynama yaptığı anlaşıldı. Bu kulüpler arasında Türkiye Süper Ligi'ndeki bazı takımların da bulunduğu öne sürüldü.

AKP MİLLETVEKİLİ ADAYI VE ESKİ MHP'Lİ VEKİL DE GÖZALTINDA 22 Temmuz seçimlerinde AKP'den Mardin 2.sıra adayı olan ancak son anda çekilen eski Mardin Milletvekili ve işadamı Süleyman Bölünmez ve eski MHP Konya milletvekiliği yapan Servet Turgut da dün gece geç saatlerde operasyon kapsamında Organize Suç Ekiplerince gözaltına alındı. Ankara'ya getirilen Bölünmez'in halen Ankara Emniyeti'nde sorgusunun sürdüğü belirtirken, gözaltına alınanların kamu ihaleleri için rüşvet alıp vermek ve usülsüzlük yapmak suçundan sorgulandığı ifade edildi. Eski Mardin Milletvekili ve işadamı Süleyman Bölünmez, 27 Temmuz 2007 seçimlerinde, AKP'den Mardin 2. sıra adayı olarak listeye konulmuştu. Ancak, AKP'nin ısrarı ile Bağımsız adaylıktan vazgeçen Bölünmez AKP listesinden de son anda çıkarak parti adaylığından da istifa etmişti. Süleyman Bölünmez, Başbakan ile yaklaşık iki saate yakın bir görüşme yaptıktan sonra seçime katılmayacağını ve adaylıktan istifa ettiğini açıklamıştı.

Mardinspor Kulüp başkanlığı ve milletvekilliği döneminde, 3-0 yenildikleri Antalya maçından sonra sahaya girerek hakeme saldırması ile de hatırlanan Bölünmez büyük bir akaryakıt şirketinin de sahibi. Bugüne kadar Bölünmez hakkında akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili çeşitli iddialar bulunuyordu.

PFDK ESKİ BAŞKAN VEKİLİ RECEP ÖZCAN DA GÖZALTINDA
Geçmiş dönemde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Prosfesyonel Disiplin Kurulu (PFDK) Başkan Vekilliği görevini yürüten Recep Özcan da usulsüzlük yaptığı iddiasıyla operasyonda gözaltına alınanlar arasında.

Yolsuzluk operasyonu sırasında telefon kayıtlarını dinleyen emniyet güçleri, futbol ile ilgili beklemedikleri bilgilere ulaştı. Özcan'ın telefonlarını dinleyen Ankara emniyeti, disiplin kurulunda alınan kararlarda usülsüzlük yapıldığını telefon kayıtlarıyla tespit ederek Recep Özcan'ı gözaltına aldı. Özcan'ın gözaltına alınmasıyla ilgili olarak PFDK'nın aldığı kararlarda, bazı cezaların veriliş ve kaldırılış biçiminin hukuka uymadığı, baskı ile ceza verilip, torpille ceza kaldırıldığı gibi iddialar yer alıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler