HABER

Ameliyathaneden paylaşıldı! Kara mantar ameliyatı böyle yapılıyor

Hindistan'da yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) tetiklediği düşünülen "kara mantar" olarak bilinen mukormikoz hastaları, Uttar Pradeş eyaletine bağlı Ghaziabad'daki Harsh ENT (Kulak-Burun-Boğaz) Hastanesi'nde tedavi görüyor. KBB uzmanı doktor BP Tyagi'nin, kara mantar hastalarını ameliyat ettiği anların fotoğrafları paylaşıldı.

Hindistan'da ortaya çıkan ve son dönemde komşumuz Irak'ta da görülen kara mantar hastalığı, endişelerin artmasına yol açtı.

Kovid-19'u atlatanlarda görülen kara mantara yakalananların sayısında artış devam ederken Hintli KBB uzmanı doktor BP Tyagi, kara mantar hastalarını ameliyat etti. Kovid-19'u atlatıp kara mantar hastalığına yakalanan hastalar ameliyat sonrası taburcu olmayı bekledi.

HAYATTA KALMA İHTİMALİ YÜZDE 50

Normalde nadir görülen ve mukormikoz olarak da bilinen bu enfeksiyonda hayatta kalma ihtimali yüzde 50 olarak kayıtlara geçiyor. Bazı hastalar ancak tek gözleri alınırsa hayata tutunabiliyor.

Doktorlar, kara mantar enfeksiyonunun, koronavirüs hastalarında iyileştikten 12-18 gün sonra ortaya çıktığını ifade etti ve salgından etkilenen hastaların tedavisi için oluşturulan yeni merkezlerin hızla dolduğunu söylüyor.

10 KİŞİDEN 9'U DİYABET HASTASI

Bununla birlikte Hindistan'ın Gurugram kentinde kara mantara yakalananların yüzde 85'inin diyabet hastası olduğu tespit edildi. Kara mantar enfeksiyonu tespit edilen 10 kişiden neredeyse 9'u diyabet hastası.

Bu arada, Sağlık Bakanlığı verileri, Gurugram'daki birçok siyah mantar hastasının, Kovid-19 hastalarına uygulanan steroid ve oksijen destekli tedavi öyküsü olmadığını ortaya koydu.

DAHA ÖNCE STEROİD VE OKSİJEN TEDAVİSİ GÖRMEYENLER VAR

Kentteki 222 kişiden 44'üne oksijen ve 29'una da steroid tedavileri hiç uygulanmadı. Söz konusu 222 kişinin, 57'si 19-45 ve 94'ü 46-60 yaş aralığındayken 70'i 61 yaş üstü ve 18 yaş altı da bir hasta var. Gurugram Sağlık İdaresi Yöneticisi Virender Yadav, 165'i erkek, 57'si kadın olan 222 kişiden 212'sinde Kovid-19 tespit edildiğini açıkladı.

HİNDİSTAN'DA 200'DEN FAZLA CAN ALDI

Burundan vücuda girerek sinüsleri ve beyni etkileyen siyah mantardan enfekte olanlarda, burun tıkanıklığı, yüzde şişme, burunda siyah kabuklanma, baş, yüz ve göz ağrısı gibi belirtiler görülüyor.

Sağlık uzmanları, mantarın bağışıklık sistemi zayıf olanlara saldırdığını ifade ederek hastalığın Kovid-19 ile bağlantılı olduğu konusunda uyarıda bulundu. Doktorlar, bu hastalığın Kovid-19 hastalarına uygulanan steroid destekli tedavilerin yan etkisi olabileceğini düşünüyor.

Ameliyathaneden paylaşıldı! Kara mantar ameliyatı böyle yapılıyor

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön