HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dünyada bir ilk! Türk doktorlar başardı... 'Bütün dünyadaki hastalara ümit olacak! Amerika'da veya çok gelişmiş ülkelerde gerçekleştirilemiyor'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Dünyanın ilk 6'lı çapraz karaciğer nakli ameliyatı Malatya İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsü'nde yapıldı" dedi. Koca, Enstitü Başkanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz'ın, ameliyat sürecini anlattığı videoyu da paylaştı. Yılmaz, "Çapraz karaciğer naklinin merkezi Malatya Üniversitesi olacak diye düşünüyorum" dedi.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, daha önce de ilk 4'lü ve 5'li çapraz karaciğer nakillerinin de bu merkezde gerçekleştirildiğini belirterek, "Çapraz nakil ameliyatları, hastaların vericileri olmasına rağmen kan ve doku uyuşmazlığı nedeniyle kendi vericilerinden organ alamamaları, aynı durumdaki hastalar arasında birinin vericisinden diğerinin alıcısına nakil yapılması anlamına geliyor. Bu nakillerin en ilerisi olan 6'lı çapraz karaciğer nakil ameliyatları, nakil bekleyen hastalar için ümidi artırıyor" dedi.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!
Bu içerik Hande Dağ tarafından yayına alınmıştır

"İLK 6'LI ÇAPRAZ KARACİĞER NAKLİ MALATYA'DA YAPILDI"

En Çok Aranan Haberler