HABER

Eğitimlerini tamamladılar! İşte İstanbul'un kadın itfaiyecileri

İstanbul İtfaiyesi, 36 kadını kadrosuna dahil etti. Önümüzdeki hafta göreve başlaması planlanan kadın itfaiyeciler, son hazırlıklarını gerçekleştirdikleri tatbikatla tamamladı. 5 ay boyunca eğitim alan kadın itfaiyeciler, 'atak konteyneri' adı verilen konteynerde de alevleri kontrol altına alarak söndürmeyi başardı.

İstanbul itfaiyesinin ilk kadın erleri yaklaşık 5 aylık eğitimlerini tamamladı. 36 kadın, 13 Eylül'de yapılacak törenle görev yerlerine dağılacak. Alevlerle savaşmaya hazırlanan kadınlar son hazırlıklarını tatbikatla yaptı. Kadın alev savaşçıları, Resneli İtfaiye Eğitim Alanı'nda yanan aracı başarı ile kısa sürede söndürdü. Kadınlar, 'atak konteyneri' adı verilen konteynerde de alevlere müdahale etti.

"TÜRK KADINININ ARTIK İTFAİYEDE DE VAR OLDUĞUNU KANITLAYACAĞIZ"

İBB İtfaiye Eğitim Merkezi (İBİTEM) Müdür Yardımcısı Hakan Karabulut, "Kadın itfaiyeci olarak 50 kişilik kontenjan açtık. Ancak alım parkurları sonucunda 36 kişi itfaiye erliği için hak kazandı. Geri kalanlar diğer alımlarda olacak. İtfaiyeye her sene kadın personel almayı planlıyoruz. Şu anda 36 kadın itfaiyecimiz var. Bu ilk olduğu için kadın personellerimizi İstanbul İtfaiyesi'nin müdahale kısmında görevlendireceğiz. Daha önceden alım oldu fakat bu arkadaşlarımız sahada çalışmadılar. Şu anda ilk kez yaptığımız için istasyonlarımızı da buna göre düzenliyoruz. Kadın erkek ayrımı kesinlikle söz konusu değil. Hepsi aynı eğitimi aldı. Aldıkları eğitimi sahada gösterebilmeleri için geriye sadece cesaretleri kalıyor. Personel sayısını artıracağız. Türk kadınının artık itfaiyede de var olduğunu kanıtlayacağız. Dünya genelinde yarışmalar oluyor. Güreşçi, halterci kadınlarımız var. Neden itfaiyeci kadınlarımız olmasın. Her zaman yanımızda olan kadınlarımız itfaiyede de yanımızda canla başla bu yarışın içerisinde olacaklar" ifadelerini kullandı.

"BİR İNSANIN HAYATINI, KENDİ HAYATINIZ TEHLİKEDEYKEN KURTARMAK DAHA ZORDUR"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
niye illaki kadin alacagiz sovunu yapiyoruz. itfaiye cok guc isteyen meslek kadinlarda calissin tamam ama onlar baska islerde olabilirler
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler