HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kış aylarının en ciddi tehlikesi! Eksikliği sakatlığa neden olabiliyor... D vitamini eksikliği belirtilerine dikkat!

Kış aylarında yetersiz güneş ışıkları ve soğuk havalar nedeniyle birçok hastalık risklerinde artış görülüyor. D vitamini eksikliğinin kış ayının en büyük problemlerinden olduğu biliniyor. Uzmanlar D vitamini eksikliğine müdahale edilmemesinin ciddi sakatlıklara neden olabileceğini açıklıyor. D vitamini eksikliği belirtilerine dikkat etmek ve bu eksikliği gidermek için doktora başvurmak gerekiyor.

Vücuttaki vitamin eksiklikleri önemsiz görülse de ciddi hastalıkların ve sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabiliyor. Kemik sağlığını doğrudan etkilen D vitamininin eksikliği de sakatlıklara neden olabiliyor. Sağlık kuruluşları, D vitamininin "vücuttaki kalsiyum ve fosfat miktarını düzenlemeye yardımcı olduğunu" açıklıyor. Uzmanlar, "herkesin sonbahar ve kış aylarında günlük D vitamini takviyesi almayı düşünmesi gerektiğini" belirtiyor. Vücut, ciltteki doğrudan güneş ışığından D vitamini oluşturduğundan, bulutlu, kasvetli ve karanlık günlerde hiç D vitamini alamayabilirsiniz.

Ekran görüntüsü 2023-03-06 090020

D vitamini eksikliğinden kaynaklanan sağlık komplikasyonları arasında osteomalazi, osteoporoz ve kırılganlık kırıkları bulunur.

OSTEOMALAZİ

Ekran görüntüsü 2023-03-06 090506

Versus Arthritis, "osteomalazi, kemiklerin yumuşak ve zayıf hale geldiği bir durumun adıdır" diyor. Kemiğin canlı bir doku olduğunu açıklıyor, bu da eski kemik hücrelerinin sürekli olarak yeni kemik hücreleriyle değiştirildiği anlamına geliyor. Kemiğin içinde yumuşak, hafif bir yapı olan "matris" vardır. Matris, dış kabuğu oluşturan kalsiyum ve fosfor katmanları tarafından korunur.

Ekran görüntüsü 2023-03-06 090428

Versus Arthritis, "D vitamini vücudunuzdaki kalsiyum ve fosfor seviyelerini kontrol eder" diyor. "Örneğin, D vitamini vücudunuzun yiyeceklerden kalsiyum almasına yardımcı olur, böylece kemikleri güçlendirmek için kullanılabilir." Yeterli D vitamini kaynağı olmadan, güçlü bir koruyucu dış kemik kabuğu oluşturmak için daha az kalsiyum ve fosfor olacaktır. Yumuşak ve zayıf kemikler, düşme veya basit darbeler gibi ağrılı kırılmalara daha yatkındır.

Aşağıdakileri içerebilen başka osteomalazi uyarı işaretleri vardır:

  • Kemik ve eklemlerde hissedilen ağrı
  • Özellikle egzersiz sonrası kas ağrısı ve zayıflığı
  • Yürümede zorluk ve yürüme şeklinizde değişiklik - muhtemelen paytak paytak paytak
  • Kas krampları
  • Düşük kalsiyum seviyeleri nedeniyle ellerde ve ayaklarda karıncalanma.

OSTEOPOROZ

Ekran görüntüsü 2023-03-06 090453

Mayo Clinic, osteoporozun kemiklerin zayıflamasına ve kırılgan hale gelmesine neden olduğunu belirtiyor. Eğilme veya öksürme gibi hafif hareketler, bu durumu geliştirirseniz kemiğinizin kırılmasına neden olabilir. En yaygın olarak, osteoporozunuz olduğunda kalça, bilek veya omurgada kırıklar meydana gelir.

Ekran görüntüsü 2023-03-06 090349

Osteoporoz belirtileri şunları içerebilir:

  • Kırık veya çökmüş bir omurun neden olduğu sırt ağrısı
  • Zamanla yükseklik kaybı
  • Kambur bir duruş
  • Beklenenden çok daha kolay kırılan bir kemik.
  • Kırılganlık kırıkları

Ekran görüntüsü 2023-03-06 090522

NICE, kırılganlık kırıklarının "düşük seviyeli travmanın" neden olduğu kırık kemikleri ifade ettiğini söyledi. NICE, "Osteoporotik kırılganlık kırıkları, önemli ağrılara ve ciddi sakatlıklara neden olabilir" uyarısında bulundu. D vitamini seviyelerinizden endişe ediyorsanız, kan testi ayarlayabilecek olan doktorunuzla konuşun.


Mynet Youtube

D VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER

En Çok Aranan Haberler