HABER

Son Dakika: Muğla'da orman yangınları! Marmaris, Bodrum ve Milas'da alevler yükseliyor

Son dakika haberine göre Muğla'nın dört ilçesinde alevler yükseliyor. Marmaris, Bodrum, Köyceğiz ve Milas'taki orman yangınları hızla büyüdü. Alevler yerleşim yerlerine ve otellere yaklaştı. Bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye'nin farklı noktalarında meydana gelen orman yangınlarıyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Marmaris ilçesi İçmeler karayolu üzerindeki Armutalan Mahallesi, Siteler mevkisinin üst kısımlarındaki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda saat 13.00 sıralarında yangın çıktı.

YERLEŞİM YERLERİ VE OTELLERE DOĞRU İLERLEDİ

Alevler, kuru otlar ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Yerleşim yeri ve otellere 100 metre mesafedeki yangın bölgesine 1 helikopter, 7 arazöz ve su tankerleri ile çok sayıda orman işçisi sevk edildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu devam eden orman yangınlarına ilişkin açıklama yaptı.

BAKAN PAKDEMİRLİ: YANGINLARI KONTROL ALTINA ALMAMIZ BİRAZ ZAMAN ALABİLİR

Bakan Pakdemirli'nin açıklanmasından satır başları:

Türkiye geneli 28-29 Temmuz tarihlerinde 17 ilimizde toplam 58 orman yangını meydana geldi. Bu yangınların 38 tanesini kontrol altına aldık. Bütün yangınlara 4000 bin personel ile mücadele ediliyor. 7 ilde çıkan yangınlardan 183 kişi etkilendi. Antalya'da 3 can kaybımız var. Başımız sağolsun. Uzun zamanda çıkması beklenen birçok yangın 1-2 gün içinde çıktı. Kontrol altına almamız biraz zaman alabilir, elbette kontrol altına alacağız. Yangınların söndürülmesi, şu anda sebebinden daha çok bizi alakadar ediyor. Adli merciler tarafından soruşturma yapılıyor. İlerleyen saatlerde en azından Antalya tarafından meteorolojik şatların biraz daha lehimize olabileceğini söylüyorum.

BAKAN KURUM: KALICI KONUTLARIN YAPIMINI BAŞLATACAĞIZ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un açıklamaları şöyle:

"Manavgat'ta 77 yapı kullanılamaz hale geldi. Kalıcı konutların yapımını başlatacağız. Taşınma, eşya yardımlarını da yaparak, yaralarımızı en kısa sürede saracağız."

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: LOJİSTİK MERKEZİ OLUŞTURULDU

Bakan Çavuşoğlu yaptığı açıklamada "Farklı ilçelere de Bakanlar, Bakan Yardımcıları ve ilgili kurum yöneticilerini yönlendirmiş bulunmaktayız. Hastanedeki vatandaşlarımızın hayati tehlikesi yok. Burada yardımları ulaştırmak için AFAD koordinasyonunda lojistik merkezi oluşturuldu. 6 noktada Kızılay sıcak yemek servisi yapıyor." ifadelerini kullandı.

ALEVLERE 3 SAATTE 95 SORTİ

Muğla'nın Marmaris ilçesindeki orman yangınına takviye olarak 1 helikopter, 7 arazöz, 6 dozer, 8 itaiye aracı ve 7 su tankeri takviye olarak gönderildi. 6 helikopter 200 metre mesafedeki denizden su alarak 3 saatte alevlere 95 sorti yaparak, müdahale etti. Yanan çam kozalaklarının patlaması sonucu alevlerin sıçradığı 3 apartmanın çatı katı yandı. Binaların çatı katındaki alevler itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle büyümeden söndürüldü. Alevlerin tehdit ettiği 3 villa daha tedbir amacıyla boşaltıldı. İlçenin üzerine kaplayan yoğun dumandan etkilenenlerin sayısı 11'e yükseldi. Siteler Mahallesi'ndeki yerleşim yerlerine yakın bölümdeki alevler havadan ve karadan müdahaleyle söndürüldü. Asparan ve Pamucak mevkisine doğru ilerleyen alevlere ise müdahalenin yoğun bir şekilde sürdüğü bildirildi.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Marmaris Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bugün Armutalan mevkisindeki ormanlık alanda çıkan orman yangınıyla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, "29.07.2021 günü saat 13.15 sıralarında ilimiz Marmaris ilçesi Armutalan mevkisindeki ormanlık alanda çıkan orman yangını ile ilgili olarak mülhakatımız Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal soruşturma başlatılmış olup, soruşturma tüm yönleriyle ve titizlikle incelenmektedir" denildi.

BELEDİYE BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ın açıklamaları şu şekilde:

Şu anda yerleşim yerlerinde tehlike gözükmüyor. Bozburun yarımadasına doğru giden yangın devam ediyor. Yerleşim yerlerinde soğutma çalışmaları devam ediyor. Yangın ormanlık alanda devam ediyor. Can kaybımız yok, hafif yaralılar var. Apartmanların çatı altındaki dairelerde yangın oldu ama kontrol altına alındı. Sabotaj ihtimali oldukça kuvvetli.

MSB'DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı, Marmaris'teki orman yangını ile mücadele çalışmalarına personel ve araçların yanı sıra bir insansız hava aracı (İHA) ile destek verildiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Marmaris'te çıkan orman yangınına yönelik söndürme çalışmalarına, gelen talep üzerine Deniz Kuvvetleri'mize ait tanker, arazöz, keşif aracı ve personelin yanı sıra bir İHA ile destek sağlanmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

otel

Marmaris'te 27 Haziran'da enerji nakil hatlarından çıkan ve 35 hektar alanın zarar gördüğü yangına yaklaşık 300 metre mesafede çıkan yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor.

1

KÖYCEĞİZ'DE DE YANGIN ÇIKTI

Bodrum'daki yangına müdahale devam ederken bir yangın haberi de Köyceğiz'den geldi.

6 SAATTE KONTROL ALTINA ALINDI

Muğla'nın Köyceğiz ilçesindeki makilik alanda çıkan yangına 1 helikopter, 3 arazöz, 2 iş makinesi ve 27 orman işçisi takviye olarak gönderildi. Helikopterin devreye girmesiyle sarp arazideki alevlere etkili şekilde müdahalede bulunuldu. Alevler, karadan ve havadan müdahale ile yaklaşık 6 saatte kontrol altına alındı. Bölgede soğutma çalışmaları sürüyor.

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI GÜRÜN TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKTİ

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Haber Global'de yangına ilişkin, "Şu an yerleşim yerleri için acil durum söz konusu değil ama rüzgar dönerse olabilir. Buradaki arazi dik olarak geliyor, orman. İtfaiye olarak bizim meskun sahalara müdahale etme imkanımız var. Orman içi yangınlara bakanlığımız ve ekiplerimiz müdahale ediyor ama orman ve evler iç içe. Ters rüzgar ile orman aşağı inip meskun sahaya ulaşabiliyor. Bizim de hassas olduğumuz nokta, orman içi mekanların korunmasıyla ilgili" açıklamasında bulundu.

AFAD'DAN AÇIKLAMA

Muğla'nın Marmaris ilçesi, İçmeler Mahallesi'ndeki ormanlık alanda da yangın çıktığı ifade edilen açıklamada, "Yangına 1 uçak, 5 helikopter ve 30 arazözle müdahale edilmektedir. Muğla AFAD İl Müdürlüğünden 1 araç ve 4 personel bölgede görevlendirilmiştir. Yangın an itibarıyla herhangi bir yerleşim yerini tehdit etmemekle birlikte, yangının yerleşim yerlerine doğru yayılması ihtimaline yönelik olarak tahliye planlamasına başlanmıştır." bilgisi paylaşıldı.

ALTUN: YANGINLARLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yangınlarla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

"Ülkemizin farklı bölgelerinde meydana gelen orman yangınları hepimizin ciğerini yaktı. Bu yangınlar sırasında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenabı Allah'tan rahmet yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum.

Milli servetimiz olan ormanlarımızdaki yangınları kontrol altına almak ve etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için Cumhurbaşkanımız devletimizin tüm imkanlarını seferber etmiştir. Tüm kurumlarımız sahada vatandaşlarımızın yanında çalışmalarını sürdürmektedir.

Yangınların ortaya çıkış sebebi üzerine kapsamlı soruşturmalar da başlatılmıştır. Sorumlular en kısa zamanda doğamıza ve ormanımıza karşı giriştikleri bu saldırının hesabını verecektir. Dualarımız yangınlarla mücadele eden ormanın kahramanları ile. Hepimize geçmiş olsun."

MARMARİS'TEKİ YANGINDAN İLK GÖRÜNTÜLER

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 122 yorum
Büyük bir sabotaj var, plan dahilinde hainler uygulama içindeler, rabbim doğayı ve insanımızı korusun.
gidin evinizde oturun allah aşkına mahvettiniz ülkeyi. tatil yapacam diye
Buyur burdan yak allah belanızı versin ulan ayakta uyuyun daha siz adamalr memleketi yaktı kül etti sizide allah bildiği gibi etsin
Geri Dön