HABER

"Gelmezsen seni ve aileni öldürürüm"

Zonguldak'ta, eşi ve eşinin ailesinden toplam 6 kişiyi öldüren 23 yaşındaki Şafak K. ile ağabeyi 24 yaşındaki İsmail K. ve babaları 55 yaşındaki İsmail K. yargılanıyor.

ZONGULDAK (İHA) - Zonguldak'ta, eşi ve eşinin ailesinden toplam 6 kişiyi öldüren 23 yaşındaki Şafak K. ile ağabeyi 24 yaşındaki İsmail K. ve babaları 55 yaşındaki İsmail K. hakkında, biri ağırlaştırılmış olmak üzere 6'şar kez müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Çayır köyünde, 20 Ağustos 2009 tarihinde meydana gelen olayda; askerliğini komando olarak yapan Şafak K., kayınpederi 49 yaşındaki Hüseyin, kayınvalidesi 43 yaşındaki Havva, baldızları 26 yaşındaki İlknur ve 23 yaşındaki Zülfiye Köroğlu'nu, işlettikleri maden ocağından dönerken köye yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta kurduğu pusu sonucu öldürmüş, daha sonra kayınpederinin evine giden Şafak K., 1 yaşındaki oğlu Doğu'yu kendisine göstermediğini iddia ettiği 22 yaşındaki eşi Ayşe Köksal ve kayınbiraderi 20 yaşındaki Aydın Köroğlu'nu da öldürmüştü. Olayın ardından köy kahvesine gelerek çay içen Şafak K. ile ağabeyi İsmail K. ve babası İsmail K., jandarma tarafından gözaltına alınmış ve adli makamlara sevk edilen zanlılardan Şafak K. ile ağabeyi İsmail K. tutuklanarak Beycuma M Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu'na gönderilirken, baba İsmail K. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Vahşeti soruşturan cumhuriyet savcısı, 6 kişinin öldürülmesiyle ilgili iddianameyi tamamlayarak 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne teslim etti. Kabul edilen iddianamede,Şafak K.'nin, kayınpederi, kayınvalidesi ve 2 baldızını ormanlık alanda önce yaraladığı, sonra tüfeğini doldurup yakın mesafeden açtığı ateş sonucu öldürdüğü belirtilirken, Şafak K.'nin 4 kişiyi öldürdükten sonra babası ve ağabeyine haber verdiği fakat diğer zanlıların kendisini sakinleştirmek için girişimde bulunmaması sonucunda Şafak K.'nin eve gidip eşi ve kayınbiraderini de öldürdüğü ifade edildi.

KAÇARAK EVLENDİLER

İddianamede, Şafak K.'nin kız kardeşi Nurdan K. ile Köroğlu ailesinin katliamdan sağ kurtulan tek ferdi Ali Köroğlu'nun 2002 yılında nişanlandığı ancak Nurdan Köksal'ın başka biriyle kaçarak evlenmesi sonucu iki ailenin arasının açıldığı belirtiliyor. Şafak K. ile öldürdüğü eşi Ayşe K.'nin, 2003 ve 2004 yıllarında gizli gizli arkadaşlık yaptıkları da belirtilen iddianamede, askerlik görevinin ardından Şafak K. ile Ayşe K.'nin evlenmeye karar verdikleri ancak önceki nişanlılık olayı nedeniyle ailelerinin izin vermeyeceğini düşünerek 22 Mayıs 2008'de kaçarak evlendikleri kaydedildi.

"ÖLDÜRÜRÜM" MESAJI

İddianamede, Ayşe K.'nin eşiyle zaman zaman yaşadığı tartışmalar nedeniyle babasının evine sığındığı, İsmail K.'nin de tehdit telefonu ve mesajları ile eşini geri çağırdığı belirtildi. Ayşe K.'nin 31 Mart 2009'da doğum yapmasının ardından da 40 gün babasının evinde kaldığı, eşi Şafak K.'nin bu dönemde eşinin telefonuna evine dönmesi için, "Bizim evimize gelmezsen seni ve aileni öldürürüm, günah benden gitti, önüme çıkan herkesi öldürürüm" diye tehdit mesajları çektiği anlatıldı. Cinayetlerden yaklaşık 1 ay önce harçlık yüzünden çıkan kavganın da yer aldığı iddianamede şöyle devam edildi:

"29 Temmuz 2009'da da çift arasında harçlık yüzünden çıkan kavgada, Şafak K. eşinin boğazını sıkarak diğer elindeki makası da boğazına batırmak istedi. Ayşe de jandarmayı arayarak olayı bildirdi. Daha sonra mutfakta bebek maması hazırlayan Ayşe'ye eşi korkutmak amacıyla av tüfeğiyle ateş etti. Bu olaydan sonra Ayşe K. çocuğunu da yanına alıp babasının evine gitti. Bu ayrılma nedeniyle Ş. ve Köroğlu aileleri arasında köklü bir husumet meydana geldi."

VAHŞET ANLARI

Şafak K.'nin cinayetler öncesi plan yaptığı, 2 tabanca ve 1 otomatik av tüfeği ile 10 domuz kurşunu ve 20 fişekliği yanına alarak maden ocağına çalışmaya gittiklerini bildiği kayınpederi, kayınvalidesi ve 2 baldızı için ormanlık alanda pusu kurduğu belirtilen iddianamede, vahşet anları ise şöyle anlatıldı:

"Saat 17.00 sıralarında şüpheli, maktul Hüseyin Köroğlu'nun kullandığı kamyonu görerek av tüfeğiyle araçta bulunanlara öldürmek kastıyla birden çok ateş etti ve söz konusu kişileri yaraladı. Şüpheli, boşalan tüfeğini yeniden doldurarak aracın ön tarafına geçip söz konusu kişilere tekrar ateş ederek öldürdü. Olay yerinden yürüyerek ayrılan şüpheli, babasını arayıp durumu anlattı. Şüpheli, babasının talimat verdiği ağabeyi tarafından motosikletle yoldan alınarak köye getirildi. Ancak şüpheli baba ve oğul, Şafak K.'yi sakinleştirmek için girişimde bulunmayarak üzerindeki silahları da almadı. Şüpheli, üzerinde taşıdığı 2 tabancayla Ayşe K. ile Aydın Köroğlu'nun kaldıkları Hüseyin Köroğlu'na ait eve gitti. Çaldığı kapının açılmaması üzerine Şafak K. eşine, 'Oğlumu görüp gideceğim, bu benim son günüm' dedi. Ayşe de, 'Buradan git, artık oğlun ve karın yok senin' diyerek karşılık verdi. Bunun üzerine şüpheli, evin dış kısmından içeriye doğru yanında taşıdığı tabancalarla ateş etmek suretiyle eşi Ayşe ile kayınbiraderini öldürdü."

İddianamede, Şafak K.'nin tutuksuz olan babası ve tutuklu bulunan ağabeyinin, şüpheliyle eylem ve fikir birliği içinde hareket ederek öldürme eylemi öncesinde azmettirici oldukları, öldürme eylemi sırasında ve sonrasında da suçun işlenmesine yardım ettikleri belirtildi. Ayrıca iddianamede; Şafak K., babası İsmail K. ve ağabeyi İsmail K. için, Ayşe K. cinayetiyle ilgili ağırlaştırılmış müebbet, diğer 5 kişinin öldürülmesiyle ilgili de her biri için ayrı müebbet hapis cezası istendi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön