KADIN

Genç Kızlar İçin Kalori Hesaplama

Genç Kızlar İçin Kalori Hesaplama

İhtiyacınız olan kalori miktarının hesabını yaparak sağlıklı zayıflayın.

Vücut şekliniz ve egzersiz tarzınız için gerekli olan günlük kalori miktarınızı hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanın:

Vücut ağırlığınız 40 ile çarpın veya normal bir günde çok fazla hareket eden bir kişi değilseniz 36 ile çarpın. Bu sayı Bazal Metabolik Oranınızı gösterir, vücudunuzun işlevini yerine getirmesi için minimum bu kadar kaloriye ihtiyacı vardır. Spor yaptığınız her gün için egzersizin her dakikasını 3.5 veya yüksek güç kullanıyorsanız 5.5 ile çarpın. Vücudunuzun enerji talebinin başarılı olması için ihtiyaç duyulan toplam kalori için BMO’ınızı bu sayıya ekleyin.

Örneğin, 45 kiloya sahip bir kişinin temel fiziksel bakımı için hergün minimum 1800 kaloriye ihtiyacı vardır.(45X40). Bir kişi bir gün içerisinde normal bir seviyede 30 dakika spor yaparsa; her gün toplam 1905 (1800+105) kaloriye ihtiyacı vardır. Amacınız kilo vermekse, bir günde aldığınız kaloriyi en fazla 1500’e kadar azarlatabilirsiniz ama asla 1500’ün altına inmeyin! Küçük öğünler yiyerek bir günde almanız gereken kalori miktarını gün içerisine yayın.

En az üç gün için bir yiyecek günlüğü tutun. Ne kadar ve ne yediğinizi bilin. Tatlı yedikden sonraki duygularınızı mutlaka not edin. Ne zaman ve nerde canınızın bir şeyler yemek istediğini günlüğünüze yazın. Daha sonra, beslenme tarzınızı ve alışkanlıklarınızı zihninizde tasarlayın. Şekerli gıdalara zaafınız varsa elbette tatlı şeyler yemekten kendinizi mahrum etmeyin. Onları yavaş yavaş diyetinizden uzaklaştırmaya çalışın, er ya da geç çılgınca şeker yemek isteyeceksiniz. Çalışmalar, çoğu insanın gerçekten yemek istediği şeyi yediğinde daha az kalori aldığını çünkü kendilerini daha mutlu hissettiklerini gösteriyor.

Ayrıca şunu unutmayın şekersiz ve yağsız yiyecekler kalorisiz değillerdir! Bazen bir yiyeceğin şekersizi ve yağsızı ile normali arasında yalnızca birkaç kalori fark vardır.

Planlanmış iyi bir diyet programı, sizin kendinizi daha mutlu ve huzurlu hissetmenizi sağlar. Aldığınız kalorileri takip etmeye ve mantıklı seçimler yapmaya devam edin.

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.