Gerçek Autobot üretildi, hem de Türkler tarafından: Karşınızda Letrons

Ankara merkezli Letvision isimli şirket BMW marka bir arabayı modifiye ederek Transformer'a dönüştürdü. Şaka yapmıyoruz, şirketin elinden geçen BMW gerçekten hareket edebilen bir robota dönüşüyor.

Gerçek Autobot üretildi, hem de Türkler tarafından: Karşınızda Letrons

Ali Halit Diker / Mynet Haber

Letvision'ın ürettiği 'otobot'un ismi ise Letrons. Bir BMW'nin modifiye edilmesiyle üretilen Letrons, robot formundayken kısıtlı da olsa hareket edebiliyor. Ne yazık ki henüz dünyaca ünlü Transformers serisindeki uzaylı robotlar kadar özgür bir hareket kapasitesi yok.

KOSGEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın desteklediği Ar-Ge şirketi Intel ve Microsoft'un Türkiye'deki resmi ortakları arasında.

Sekiz ayda tamamlanan Letrons, 12 kişilik mühendislik ve 4 kişilik destek personelinin çalışmaları sonucu ortaya çıktı.

Letrons, tanıtım videosunda, binek aracı olarak kullanılabileceği izlenimi veriyor. Firmanın websitesinde dönüştürülen BMW ile ilgili detaylar yer almıyor. Robot formundayken hareket kabiliyetinin kısıtlı olması nedeniyle fazla işlevsel bir robot olduğu söylenemez. Tüm bunlara rağmen Letvision, dünyada bire bir boyutlarda bir arabayı modifiye ederek robota dönüştürmeyi başaran firma oldu.

Her şeye rağmen, eğer modifiye edilen BMW'nin performansını etkileyecek bir müdahalede bulunulmadıysa Letrons'un bir araba olarak performansından şüphe edilmesini gerektirecek pek bir şey yok demektir. Yalnız uyaralım otomobil formu da uzaktan kumandayla yönetiliyor. Yani içine binip kullanma keyfine henüz sahip değilsiniz. Bununla birlikte ileride Letrons'un robot formunun Boston Dynamics'in şiddete maruz kalan zavallı robotu kadar becerikli olduğunu görmek isteriz.

Gerçek bir otobottan bundan daha azını bekleyemezdik zaten :)

Şimdilik pek amatör gözükse de biraz dans edebiliyor robotumuz ama daha kat etmesi gereken çok yol var.

Bu arada Letrons logosunun Transformers logosu ile benzerliği de gözümüzden kaçmadı ;)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
Adamlar koşan at eşek yapmış.bizimki adım atamıyor.oyuncakcilar yıllardır yapıyor.aynisinin küçüğün ü
Youtube de izleyin.bu robotu falan yanında oyuncak kalır.Hareket eden robotları.izleyin.bizimki adım atamıyor.koşan robotlar var
@gomlek_degistirmeyen ne kadar kanı bozuk bir insansın sen ya. Adam arabaya yapmış oyuncağa değil. Kaldı ki takdir et ki daha yukarıya çıkabilirsin ileriye gitsin ülke kazansın. Yok ama kafa yok ki kötüle. En iyi yapabildiğiniz şey. Yiyiyorsa çık iyisini yap
@yourname64 aklı olan fikir aklı az olan küfür beyan eder
@yourname64 ileri teknoloji kaval var dinlermisin
@yourname64 birde yapay beyin üretmeleri lazım.senin gibi fikir üretemediği için küfür uretenlere takar.küfür yerine fikir üretmeni sağlamış olurlar.
@yourname64 .birde yapay beyin üretmeleri lazım.senin gibi fikir üretemediği için küfür uretenlere takar.küfür yerine fikir üretmeni sağlamış olurlar.
Hareket eden eşek yapmış adamlar.bizimkilerin yaptığını oyuncakcilar yıllardır yapıyor.küçük modelini
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler