KADIN

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Mynet Soran Anne Platformu

1 Bebeğinizin cinsiyeti nedir?
2 Bebeğinizin yaşını belirtir misiniz?
3 Sizlere hangi konuda yardımcı olmamızı istersiniz?
4 Öğrenmek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Gerginliğini azaltıp seni rahatlatacak 10 nefes egzersizi

  Heyecan, stres, kaygı... Hepimizin hayatında yer alan bu duygular, bazen kontrolden çıkıp bizi bunaltabilir. Neyse ki, bu durumlarda imdadımıza yetişen bir mucizevi varlık var: Nefesimiz! Evet, doğru duydunuz! Doğru nefes alma teknikleri ile gerginliği yenmek ve rahatlamak çok kolay.

  Gerginliğini azaltıp seni rahatlatacak 10 nefes egzersizi

  Bu içeriğimizde size stresinizi anında azaltacak ve sizi sakinleştirecek 10 nefes egzersizinden bahsedeceğiz. Hazır mısınız? O zaman başlayalım!

  1. Kare Nefes Tekniği

  kare
  Kare nefes, zihinsel ve duygusal dengeyi sağlamaya yardımcı olan bir nefes egzersizidir. En basit ve etkili nefes egzersizlerinden biridir. 4 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın, 4 saniye nefesinizi tutun, 4 saniye boyunca ağzınızdan nefes verin ve 4 saniye tekrar nefesinizi tutun. Bu döngüyü 4-5 dakika boyunca tekrarlayın.

  2. 4-7-8 Nefes Tekniği

  437
  Rahat bir pozisyonda oturun ve gözlerinizi kapatın. 4'e kadar sayarak burnunuzdan nefes alın. 7'ye kadar sayarak nefesinizi tutun. 8'e kadar sayarak ağzınızdan nefes verin. Bu döngüyü 4 kez tekrarlayın. Bu teknik, vücudu rahatlatmanın yanı sıra uykusuzluğa da iyi gelir.

  3. Balon Nefes Tekniği

  balon
  Ellerinizi balon gibi şişirecek şekilde derin bir nefes alın. Ardından, balonlarınızı yavaşça söndürür gibi nefesinizi verin. Bu egzersizi 5-10 kez tekrarlayabilirsiniz.

  4. Diyafram Nefesi

  diyafram-nefesi-1
  Öncelikle vücudunuzun rahatlayacağı dik bir konuma geçin. Bir eliniz karın bölgesinin hemen üstünde, diğer el ise göğüs üzerinde olmalı. Derin bir nefes alın. Nefes alırken; sadece karın üzerindeki elin hareket ettiğine emin olun. Yavaşça nefesinizi verin, karnınızın indiğini hissedeceksiniz. Bu egzersizi 5-10 dakika boyunca tekrarlayabilirsiniz.

  5. Ujjayi Nefes Tekniği

  Ekran görüntüsü 2024-04-28 171821
  Ujjayi, "okyanus nefesi" olarak da bilinen bir yoga nefes tekniğidir. Bu nefes tekniği, hem bedeni sakinleştirir hem de zihni odaklar. Rahat bir pozisyonda oturun veya yatar pozisyonda olun. Ağzınızı hafifçe açın ve hava akışını sınırlamak için boğazınızı hafifçe daraltın. Yavaşça nefes alın, boğazınızı sıkıştırarak bir hışıltı sesi çıkarmaya çalışın. Bu ses, okyanus dalgalarının sesine benzer. Nefes alırken ve verirken sakin olun ve nefesinizi kontrol altında tutun.

  6. Alternatif Burun Deliği Nefesi

  burun-1024x576
  Sağ burun deliğinizi kapatarak sol burun deliğinizden nefes alın. Ardından sol burun deliğinizi kapatarak sağ burun deliğinizden nefes verin. Bu şekilde her iki burun deliğinizden de nefes alıp vermeyi sırayla tekrarlayın. Bu egzersizi 5-10 dakika boyunca tekrarlayabilirsiniz.

  7. Vücut Tarama Nefesi

  vucut
  Rahat bir pozisyonda oturun ve gözlerinizi kapatın. Vücudunuzun her bir bölgesine odaklanın ve derin nefesler alarak o bölgeyi gevşetin. Bu egzersizi 10-15 dakika boyunca tekrarlayabilirsiniz.

  8. Nefes Sayma Tekniği

  nefes sayma
  Nefes alırken bir sayı sayın, nefesinizi tutarken bir sayı sayın ve nefes verirken bir sayı sayın. Örneğin, 4-4-4 şeklinde. Bu egzersiz, odaklanmanızı ve sakinleşmenizi sağlar.

  9. Körük Nefesi Tekniği

  koruk
  Sırtınızı dik ve rahat bir konuma getirin. Bağdaş kurarak oturabilir veya ayakta durabilirsiniz. Nefesinizi tamamen boşaltmalısınız. Gözlerinizi ve ağzınızı kapatın.
  Burun deliklerinizden kuvvetlice derin bir nefes alın; tüm akciğerlerinizin oksijenle dolduğundan emin olun. Ardından aynı hızla ve büyük bir kuvvetle adeta tıslama sesi çıkararak tüm nefesinizi burundan verin. Bu şekilde 10 kez nefes alın.

  10. Aslan Nefesi Tekniği

  aslan-nefesi-teknigi
  Rahat bir oturuş pozisyonunda baş parmaklarınızı kulak kepçelerinize yerleştirin, ağzınızı açarak derin bir nefes alın ve ardından çıkarken “Haa” sesini çıkararak nefesinizi verin. Bu egzersizi tekrarlayarak enerjinizi arttırmanın ve vücudunuzu canlandırmanız mümkün olur.


  Vitrin


  En Çok Aranan Haberler