HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Gilaburu: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Doğanın bizlere sunmuş olduğu eşsiz nimetlerin sadece yiyecek ya da içecek olarak kullanılmaması gerekir.

Gilaburu: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Alternatif tıbbın ilk günlerinden bu yana bazı çeşitli bitkiler meyveler sebzeler hastalıkların giderilmesine yardımcı olur. Kimi zaman yanından yürüyüp geçtiğiniz çeşitli bitkilerin akla gelmeyecek faydaları bulunur. Bunlardan biri de gilaburu meyvesidir. Meyve olarak bilinse de aslında pek hoş bir tadı olmayan ancak faydaları da sayılmakla bitmeyen bir besindir. Etli kısmı olduğu aynı zamanda üzüme benzediği için gilaburu meyvesi olarak bilinir. Ülkemizde halk arasında pek bilinmese de organik pazarlarda sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Genelde İç Anadolu bölgesinde bu bitkiye rastlanır. Kırmızı bir renge sahiptir ve sulu bir meyvedir.

Gilaburunun Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar (gr) : 100

Kalori (kcal): 46

Karbonhidrat (mg): 12.2

Protein (gr): 0.4

Yağ (gr) : 0.13

Gilaburunun Faydaları

1. Böbrek hastalıklarına iyi gelir

Böbrekler hayati organlar arasında yer alır. Kimi zaman çeşitli sebeplerden dolayı işlevini yerine getiremeyebilirler. Bu durumda her ne kadar çeşitli tedavi yöntemleri bulunsa da doğal yöntemlerden de tedaviyi destekleyebilirsiniz. Özellikle böbrek hastalarının sıkça kullandığı şifalı bitkiler arasında yer alır. Kanın süzülmesine yardımcı olarak kanda bulunan zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

2. Kasların gevşemesine yardımcı olur

Düz kaslar iskelete bağlı kaslardır. Ve genelde duruşumuz, yürüyüşümüz bu kasların hareketliliği sayesinde gerçekleşir. Bu kaslar aslında iskeletin yan elemanlarıdır. Kimi zaman kasların kasılı kalması hareketliliği bozarak duruşumuzda ve yürümemizde problemler yaşamanıza neden olur. Kas gevşeticiler yerine gilaburuyu tercih ederek doğal yollardan kasların gevşemesine yardımcı olabilirsiniz.

3. Regl ağrılarına iyi gelir

Adet dönemine girmeden önce adet belirtilerini hissetmeye başlarsınız. Göğüslerde hassaslık stres gibi faktörlerin yanı sıra şiddetli fiziksel bulguları da vardır. Özellikle regl sancıları kimi kadınlarda oldukça şiddetli geçerken kimilerinde hiç görülmüyor. Bu aslında kişinin adet döngüsünü etkileyen faktörlerden dolayı değişiklik gösterir. Her zaman ilaçlar fayda etmeyebilir ve hatta zararı da dokunabilir. Bu yüzden adet döneminizden birkaç gün öncesinde gilaburu meyvesinin çayını tüketebilir ve bu şekilde adet sancılarının başlamadan bitmesine yardımcı olabilirsiniz.

4. Dolaşım sistemini olumlu etkiler

Damarların bütünü birbiriyle temas ve bağlantı halindedir. Bu bağlantı sebebiyle damarların herhangi birinde gerçekleşen bir sorun tüm bedeni etkileyerek dolaşım problemi oluşturabilir. Beraberinde de birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Eğer damarlarınızda herhangi bir dolaşım sıkıntısı varsa hücrelerde budan etkilenerek çeşitli organların zarar görmesi bile söz konusu olabilir. Bu yüzden doğal yöntemler tercih ederek bir an önce bu sorunun üstesinden gelmeniz gerekebilir. Gilaburu bitkisi dolaşım problemlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

5. Sakinleşmeye yardımcı olur

Hepimizin dönem dönem agresif sinir ya da huzursuz olduğu dönemler olabilir. Bunun için çeşitli uzmanlık alanlarına gitmeyi pek tercih eden bir toplum olmadığımız için genelde bitki çaylarıyla bu sorunların üstesinden gelinmeye çalışılır. Bitki çaylarının arasında pek bilinmeyen ancak hepsinden daha yatıştırıcı bit etkiye sahip olan gilaburu, bu dönemi daha az zararla atlatmanıza yardımcı olur.

6. Menopoz belirtilerini ortadan kaldırır

Menopoz döneminde bazı belirtiler can sıkıcı olabilir. Özellikle aniden gelen sıcaklık hissi ya da üşüme hissi hormonal dengenin tamamen bozulmasına neden olacağından birtakım önlemler almanız gerekebilir. Bu dönemde zaten hormonal dengeniz bozulduğu için doğal yöntemleri tercih etmenizde fayda vardır. Bu doğal yöntemlerden biri de gilaburu meyvesidir. Gilaburu meyvesinin uzun süreli kullanımında menopoz belirtilerinin azaldığı gözlemlenmiştir.

7. İdrar yolu hastalıklarını ortadan kaldırır

İdrar yolunda gelişen herhangi bir enfeksiyon hızlı bir şekilde yayılarak enfeksiyonlu hastalıklara dönüşebilir. Eğer enfeksiyon idrar yolunda yer etmiş ise idrar yolu elemanlarına zarar vererek belirtileri hissetmenize neden olur. Özellikle tuvalette yaşanan yanmalar bu hastalığın en can sıkıcı belirtileri arasında yer alır. İdrar yolu enfeksiyonları için birtakım ilaçlar mevcuttur. Ancak ilaçların yararı olduğu kadar yan etkileri de bulunur. Bu sebepten dolayı doğal yöntemler tercih etmenizde fayda vardır. Gilaburu idrar yolu hastalıkları için en etkili hem de doğal bir alternatif tedavi biçimidir. Düzenli olarak tüketildiğinde kısa sürede idrar yolu hastalıklarını atlatabilirsiniz.

Gilaburu Nasıl Tüketilir?

Gilaburu meyvesinin farklı tüketim alanları vardır. Bu farklılığı ise ne için kullanacağınıza bağlı olarak değiştirebilirsiniz.

  • Eğer idrar yolu enfeksiyonu ve ona benzer enfeksiyonlu hastalıklar için kullanacaksanız, hem gilaburu meyve suyunu hem de gilaburu ağacının yapraklarını çay gibi demleyerek tüketebilirsiniz. Genelde kadın erkek yaşlı genç fark etmeksizin herkesin çekinmeden tüketebileceği bir meyvedir. Ancak çocuklarınıza verirken mutlaka biraz daha dikkat etmeniz gerekebilir. Eğer sıklıkla kullanması gereken bir dönem ise birer ay arayla içirmeniz alerjik reaksiyonların tetiklenmemesine yardımcı olur.
  • Yetişkinler gilaburuyu her öğünde rahatlıkla tüketebilir. Bu hem sağlık açısından hem de zinde kalmak için oldukça zararsız bir meyvedir. Aynı zamanda salamura haline getirerek ve belli bir süre bekleterek acılığının giderilmesine yardımcı olabilir direkt kendisini de tüketebilirsiniz.
  • Eğer herhangi bir mide ya da bağırsak probleminiz var ise bu meyveyi kullanmadan önce mutlaka uzman bir hekime danışmalıdır.

Gilaburunun Zararları

  • Bazı besinler her ne kadar yararlı olsalar da her insanda ayrı bir etkiye sahip olabilir. Gilaburu meyvesi üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, aspirin kullananların gilaburuyu beraber tükettiklerinde alerjik reaksiyonlara sebep verdiği ortaya çıkmıştır. Bu demek oluyor ki aspirine alerjisi olanların gilaburuyu tüketmeden önce mutlaka bir doktora danışmaları gerekir. Aksi takdirde ciddi alerjik reaksiyonlar söz konusu olabilir.
  • Gilaburu meyvesi çalı biçiminde olan ağaçlardan toplanır. İlk toplandığında tadı oldukça acıdır. Çünkü bu meyve toplandığında değil toplandıktan sonra olgunlaşmaya bırakılır. Özellikle salamura biçimiyle tüketilir. Eğer bu meyveyi dalından olduğu gibi yerseniz olgunlaşmasını beklememiş olursunuz ve farklı etkiler gösterebilir. Bu etkilerin en tehlikelisi ise zehirlenmedir. Zehirlenmeler genelde seyrek olarak görülse de olgunlaşmamış gilaburu yenmesi tavsiye edilmez.
  • Gilaburu meyvesi genel olarak asitli bir yapıya sahiptir. İlk andan itibaren acı olmasının nedeni de budur. Gilaburu sadece meyve olarak değil meyve suyu olarak da tüketilebilir. Ancak asitli bir yapıya sahip olduğu için uzun süreli kullanımda bazı mide ve bağırsak hastalıklarını tetikleyebilir. Eğer bu hastalıklara yatkınlığınız var ise tüketirken daha dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.
    Express


En Çok Aranan Haberler