HABER

Göstericileri Haniyye karşıladı

GAZZE (İHA) - İsrail askerlerinin, Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden Nablus'taki operasyonunda 6 Filistinli'nin öldürülmesi Gazze'de protesto edildi. İslaha meydanında toplanan yaklaşık bin kişi Ömer Muhtar Caddesi'ni takip ederek, Filistin Parlamentosu'na kadar yürüdü. Parlamento binası önünde İsmail Haniyye, kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, bir ellerinin Filistin'i inşa edeceğini, diğer ellerinin ise işgale karşı duracağını söyledi.

İsrail askerlerinin, pazar gününden bu yana, Nablus ve mahallelerinde aranan Filistinliler'i ele geçirmek amacıyla yaptığı operasyonlarda öldürülen 6 Filistinli'yi unutmayacaklarını söyleyen Filistin hükümetini kurmakla görevlendirilen Hamas'ın başbakan adayı İsmail Haniyye, "İsrail ordusunun saldırıları aralıksız devam ediyor. Yeni hükümetin çok önemli problemleri var ama herkes bilsin ki, bir elimiz kuruyor, diğer elimiz vatandaşlarımızı korumak için işgale karşı duruyor. Balapa ve Nablusta yaşananları unutmayacağız, mültecilerimiz dönene kadar, esirlerimiz hapishanelerden çıkana kadar unutmayacağız, Kudüs'ü hiç unutmayacağız" diye konuştu.

Kalabalık tarafından sözleri sık sık sloganlarla kesilen İsmail Haniyye, ABD ve İsrail işgalinin kendilerini sürekli tehdit ettiğini de belirterek, "Hamas sürekli vatandaşlarımızın haklarını koruyacak ve halkımızla ilgilenecek. Şimdi yeni hükümeti kurmak için diğer bütün siyasi parti ve örgütlerle görüşüyoruz. Hamas'ın kapısı herkese açık. İnanıyorum ki, Hamas tek başına çalışmayacak, imanımız çok büyük. Arap ülkeleriyle Filistin yan yana duracak. İsrail işgali bizi korkutmayacak. Filistinliler topraklarında yaşamak ve Kudüs'ü geri almak için İntifada yaptılar" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler