Göz sulanmasını ciddiye alın

Kış aylarında en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden bir tanesi olan gözlerin aşırı derecede sulanması, günlük yaşamı olumsuz etkilediği gibi başka göz hastalıklarını da tetikleyebiliyor.

Göz sulanmasını ciddiye alın

Gözyaşının aşırı salgılanması ya da gözyaşı kanalındaki bozukluklar, tıkanıklıklar nedeniyle gelişen göz sulanması, özellikle kış aylarında sıkça karşılaşılan sağlık sorunlarının başında gelir. Gözyaşının göz kapağından taşacak şekilde salgılanması olan ve tıpta “epifora” olarak adlandırılan göz sulanması, mevsim şartları dışında alerji, enfeksiyon gibi başka nedenler sonucunda da ortaya çıkabilir.

Göz yüzeyini etkileyen konjonktivit, keratit gibi iltihaplanmalar, göze kaçan yabancı cisimler, kuru göz, çok fazla ağlamak ve aşırı parlak ışığa maruz kalmak göz sulanmasının altında yatan nedenler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte gözyaşı boşalma sistemindeki ve kapak pozisyonundaki bozukluklar da göz sulanmalarının mekanik nedenlerini oluşturur. Hastalığın nedenlerine göre belirtileri de farklılık gösterebilmektedir fakat genel olarak göz sulanması yaşayan kişilerin en büyük sıkıntıları çevrelerini bulanık görmektir. Bunun dışında, gözyaşı kanalında iltihaplanma olması sonucu ortaya çıkan göz sulanmaları, ağrı, şişlik, kızarıklık gibi şikayetlerle kendini gösterir. Fakat sorun sadece mekanik bir nedense şikayetler sadece sulanma, kızarıklık ve batma şeklinde olacaktır.

Çocuklarda glokom, göz sulanmasına neden oluyor

Göz sulanması hastalığı erişkinlerde olduğu kadar bebeklerde ve çocuklarda da görülebilmektedir. Özellikle glokom hastalığı olan çocuklarda göz sulanması çok sık karşılaşılan bir durumdur. Çocuklarda görülen göz sulanmasında, göz tansiyonu ve gözyaşı kanal tıkanıklıkları mutlaka ayırt edilmelidir. Çocukluk dönemi glokomlarında, gözün renkli kısmında bir büyüklük olacağından detaylı bir muayene ile ayrım yapılabilir. Bununla birlikte, göz kanalı yeterince gelişmemiş olduğundan 1 yaş içerisindeki bebeklerde de sıkça görülen göz sulanmasının tedavisinde ilk olarak masaj ve iltihaplanma sorununda antibiyotikli damla uygulanır. 1 yaşına kadar bu tıkanıklıkların yüzde 85’i iyileşir. İyileşme olmayan durumlarda ise cerrahi müdahale yapılmaktadır.

Bilinçsizce yapılan hareketler, farklı göz hastalıklarını tetikleyebilir

Göz sulanmaları pek çok insanda yaygın olarak görülmesine rağmen ne yazık ki yeteri kadar önemsenmemekte ve hastalar tarafından yapılan hatalı davranışlar hastalığı daha da ilerletebilmektedir. Göz sulanması olan hastaların en çok yaptıkları hata, fazla gözyaşını almak için kağıt mendilleri gözün içine bastırarak kullanmaktır. Bunun sonucunda kornea epiteli tahriş olur, refleks bir salgı gelişir ve daha çok sulanma meydana gelir. Bu durum altta yatan gerçek sebebi maskeleyebilir ve farklı göz hastalıklarını tetikleyebilir. Göz sağlığını daha fazla tehlikeye atmamak ve hastalıkların gerçek sebebinin ayrımına varmak için mutlaka düzenli olarak göz muayenesi yaptırılmasını tavsiye ediyorum.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler