HABER

Greenpeace eylemi sona erdi

ANKARA (İHA) - İtalyan Büyükelçiliği önünde, İtalyan'ın, Sinop ve Samsun'un köylerinde depoladığı atık maddeleri protesto için Uluslararası Greenpeace Çevre Örgütü tarafından gerçekleştirilen eylem sona erdi.

Büyükelçilik girişinde bir açıklama yapan İtalya Büyükelçiliği Müşteşarı Gionni Piccato, İtalya'nın bu tür çevresel sorunlara eskiden beri hassas bir ülke olduğunu ve Türkiye ile Akdeniz havzasını paylaştığını belirterek, son aylarda sorunun çözümü için Türk yetkililerle görüştüklerini ve Cenevre'de bir toplantı yaptıklarını kaydetti. Görüşme sonucunda İtalya ve Türkiye'nin sorunun çözümü için işbirliğine hazır olduğunun belirlendiğini ifade eden Piccato, "Ben şu anda olayların seyri hakkında net bilgi verecek durumda dieğilim. Olayın en kısa sürede çözülmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Biz konunun çözülmesini 'çevre korunması' gibi soyut bir kavramdan çok o bölge halkının sağlığı açısından istiyoruz. İtalya, Türk halkının beklentilerine destek vermiştir, bu konuda da destek verecektir. Sorunun en kısa zamanda olumlu bir şekilde çözülmesini diliyorum" dedi.

Greenpeace temsilcileri ile olayların seyri hakkında görüşmeleri sürdüreceklerini kaydeden Piccato, "Sorunun çözülmesi için biz üstümüze düşen görevi yapacağız" dedi.

Yapılan açıklamanın ardından eylem sona erdi. Emniyet güçleri, Elçilik girişinde pankart açan iki Greenpeace üyesini kimliklerini tespiti için Kavaklıdere Karakolu'na götürdü. Elçilik girişindeki variller de bir polis aracı ile götürüldü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler