HABER

Gül: Sultanlık çıkmasın

Referandumun ardından başlayan başkanlık sistemi tartışmalarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül "Buradan hakanlık, sultanlık anlayışı çıkmamalı" dedi.

Gül: Sultanlık çıkmasın

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantıları için New York'ta olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gazetecilerle sohbet toplantısında başkanlık sisitemine ilişkin soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, “Tarihe baktığımızda, biz Türklere başkanlık, sempatiyle bakacağımız bir anlayış. Ama uygulama nasıl olur? Bunlar ayrı... Buradan da hakanlık, sultanlık gibi bir yanlış anlama çıkmasın... Onu söylemek istemiyorum" dedi.

Abdullah Gül, başkanlık sisteminin de parlamenterler sitmenin de avantajları olduğunu söyledi.

Başkanlık sistemi tartışmasının Türkiye'de bazı bilimadamları ve yazarlar hariç, bilinerek yapılmadığını ifade eden Gül, "Konu gündeme planlı bir şekilde gelmedi. Başbakan, sorulan bir soruya yanıt verdi" diye konuştu.

Anayasa değişikliği referandum kampanyasının genel seçim kampanyasına dönüştüğünü belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Anayasa tartışılsaydı ‘evet'ler daha yüksek çıkardı” dedi.

Katılımcı demokrasi için siyasette yeni bir dile ihtiyaç olduğunu belirten Gül, bunu hem hükümet hem de muhalefet için söylediğinin altını çizdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön