Gül-Uras görüşmesi sona erdi

ANKARA (İHA) - ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, Cumhurbaşkanı Gül'ün dünkü görüşmelerinde iç politikanın görüşülmediği yönündeki açıklamaların hatırlatılması üzerine, "Benimle konuştuğu bütün temaların diğer liderler tarafından da konuşulduğunu ifade etti. Tabi ki demokrasinin kurumsallaşması ve kapsamlı reformlar yapılması konusunda Sayın Cumhurbaşkanı da zaten kamuoyuyla paylaştığı görüşleri bana da tekrar etti" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ve ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras'ın Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen görüşmesi yaklaşık 30 dakika sürdü. Uras'ın Köşk'e geldiği eski model Ford Taunus marka otomobiline gazeteciler büyük ilgi gösterdi. Muhabirler aracın fotoğraflarını çekerken, aracın Uras'ın şoförlüğünü de yapan kişiye ait olduğu öğrenildi.

Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Uras, Cumhurbaşkanı Gül ile, içinde bulunulan konjonktürde dış politika ile iç politikanın ne kadar iç içe olduğu ve dış politikada inisiyatif alınacağı bir ortamda iç politikada istikrarı bozacak gelişmeler karşısında demokratikleşmeden yana tutum almanın Türkiye'de krizi demokrasi ile aşmanın ne kadar önemli olduğu üzerinde durduklarını aktardı. Gerilimleri ve kutuplaşmayı artıran bir politika karşısında diyaloğun, bir arada yaşama kültürü ve demokrasinin önemi üzerinde görüş alış verişinde bulunduklarını belirten Uras, Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Deniz Baykal'ın 2 yıldır görüşmediklerini ve böyle bir iktidar-muhalefet ilişkisinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Uras şunları kaydetti:

"Bizim önerimiz, meclisteki partilerin liderleriyle bir yuvarlak masa toplantısı oluşturmak. Kapsamlı bir Anayasa değişikliği ile krizden demokratikleşmenin kurumsallaşmasıyla çıkmak ve toplumun bu kadar yorulduğu bir ortamda 2008 yılının dış ve iç gelişmeler açısından ne kadar kritik olduğunu bildiğimiz bir zeminde, büyük bir mutabakat ihtiyacının olduğunun altını çizdim. Türkiye'de mehter marşı modelinin, bir adım ileri iki adım geri politikasının geçerli olmadığını düşünüyorum. Türkiye'de ne laiklik çetelere bırakılabilecek, ne de özgürlükler AK Parti'ye bırakılabilecek bir durumdadır. Toplumun bütün kesimlerinin bu bir arada siyaset yapmanın Anayasal zeminlerini oluşturma zorunluluğunun altını çizdim. Çünkü bu kavganın faturasının büyük ölçüde topluma çıktığını görüyoruz. Bu yüzden itidal içerisinde soruları diyalogla ele alarak adım atmanın ve krizden demokrasiyle çıkmanın yararlı olacağını ifade ettik. Sadece cami avlusunda görüşen liderlerin demokrasiyi musalla taşına oturtmasının haklı olmadığını ifade ettim. Tatlı yedik tatlı konuştuk."

TÜM LİDERLERLE İÇ POLİTİKA GÖRÜŞÜLDÜ Cumhurbaşkanı Gül'ün, kendisinin sözlerinizi destekleyen bir yaklaşım sergileyip sergilemediğinin sorulması ve dünkü görüşmelerde iç politikanın görüşülmediğinin açıklandığının hatırlatılması üzerine, Uras, "Benimle konuştuğu bütün temaların diğer liderler tarafından da konuşulduğunu ifade etti. Hiç aksi düşünülmeyen konularda görüş beyan etmeye zaten gerek yok. Tabi ki demokrasinin kurumsallaşması ve kapsamlı reformlar yapılması konusunda Sayın Cumhurbaşkanı da zaten kamuoyuyla paylaştığı görüşleri bana da tekrar etti" dedi. Her dış politik gelişmenin iç politika boyutu olduğunu ifade eden Uras, "Dolayısıyla iç ve dış politika iç içeliğinin diğer liderlerle de görüşüldüğünü biliyorum" dedi.

Önerdiği yuvarlak masa toplantısına Gül'ün öncülük etmesini isteyip istemediğinin sorulması üzerine ise Uras, Gül'ün öncülüğünün önemli olduğunu belirtti. Uras, "Teker teker görüşmek yerine bir arada görüşerek bir büyük mutabakat sağlanması lazım" diye konuştu. Uras, Gül'ün bu talebi olumlu karşıladığını da aktardı. Bu görüşmelerin ardından gerilen siyasi havanın Gül tarafından yumuşatılabileceği izlenimini edip edinmediğinin sorulması üzerine de Uras, "Ediniyorum. Çünkü demokratikleşme konusunda kararlı adım atmaktan başka bir çözüm yolu görmüyoruz. Dolayısıyla her türlü siyasi parti kapatmaya nasıl karşıysak, nasıl çetelerin üzerine her boyutta gidilmesinden yanaysak, nasıl kapsamlı bir anayasa değişikliğinden yanaysak, bu doğrultuda ilerlemenin önemini bir kez daha çizdik" yanıtını verdi.