HABER

Gümrük vergileri askıya alınacak

ANKARA (İHA) - Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) renkli televizyon üretiminde kullanılmak üzere ithal edilecek ışın tüpleri ile bazı titanyum türlerinin de aralarında bulunduğu bazı ürünleri, Gümrük Vergisi askıya alınacak ürünler listesine aldı. İtiraz olmaması halinde yeni listedeki ürünlerde Gümrük Vergisi askıya alınacak.

DTM tarafından hazırlanan Gümrük Vergisi Askıya Alınması Planlanan Ürünlere İlişkin Tebliğ (İthalat 2002/21) Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ'de, AB ile gümrük birliği çerçevesinde 1 Temmuz 2003 tarihi itibariyle gümrük vergisi müştereken askıya alınması planlanan ürünleri içeren liste yer alıyor. Tebliğe göre, söz konusu listede yer alan ürünlerden herhangi birini üretiyor olması cihetiyle gümrük vergisinin askıya alınmasına itiraz etmek isteyen sanayiciler en geç önümüzdeki pazartesi gününe kadar DTM İthalat Genel Müdürlüğü'ne başvurabilecekler. İtirazlardan yeterli şartları taşıyanlar olması halinde bunlar AB Komisyonu Ekonomik Tarife Sorunları Grubu bünyesinde müzakere edilecek.

DTM'nin gümrük vergileri askıya alınacak ürünler listesinde, ürünlerin kodları, isimleri ve kullanım alanları ayrı ayrı belirtiliyor. Bu ürünler arasında sanayide yarı mamul ve ara mal olarak kullanılacaklar yer alıyor. Listedeki ürünlerin ağırlığını çeşitli sektörlerde kullanılan kimyasal bileşikler ve katalizörler oluşturuyor. Bunlar arasında soya bazlı ürünlerin üretiminde kullanılan protein ayırıcı ile çeşitli alanlarda kullanılabilen terebentin yağı dikkat çekiyor.

DTM'nin Gümrük Vergisi'ni askıya almayı planladığı ürünler arasında renkli televizyon üretiminde kullanılacak iki çeşit ışın tüpü de yer alıyor. Bunlar ekran köşegen uzunluğu 35.50-40.00 santimetre arasında, ekran en yükseklik oranı 4/3 olan düz kare renkli katod-ışın tüpü ile 1.3R-1.5R arasında 29 inç renkti katod-ışın tüpünden oluşuyor.

Havacılık alanında kullanılan titanyum alaşımlı levhalar, çubuklar, tüpler ve eşyalar ile gıda ambalajında kullanılan metal kaplar da gümrük vergisi askıya alınması planlanan ürünler listesinde yer alan ürünlerden bazılarını oluşturuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön