HABER

Güneş enerjili tekneyle okyanus geçilecek

Sevilla (AA) - Çevreci temiz enerji kullanımının yaygınlaşması için ilk kez Atlas Okyanusu'nu geçmeye çalışacak güneş enerjisiyle çalışan katamaran, 26 Kasım Pazar günü İspanya'nın güneyindeki Sevilla kentinden hareket edecek.

"Sun 21" adlı teknenin İsviçreli mürettebatı, yarın başlamayı planladıkları macerayı kötü hava koşullarından ötürü pazar gününe ertelediklerini belirterek, ortalama 5-6 deniz mili (saatte 9-11 kilometre) hızla 12 bin 900 kilometre katettikten sonra mayıs ayında tek bir benzin damlası kullanmadan New York'a ulaşmayı hedeflediklerini kaydettiler.

Teknenin yelkenleri de olmadığı için rüzgar enerjisinden yararlanmayacak. 14 metre uzunluğunda ve 6 metre enindeki bu beyaz katamaranın tüm yüzeyi, güneş panelleriyle kaplı.

6 kişilik mürettebatı bulunan tekne, bir yelkenli hızında gitmesini sağlayacak elektrik motorları ve güneş enerjisini motor gücüne çeviren bataryalarla donatıldı.

İsviçre'de MW Line firması tarafından inşa edilen katamaran, Atlas Okyanusu'nun geçmeyi başarırsa, Guinness Rekorlar Kitabı'na girecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön