HABER

Güneş gözlüğü seçerken dikkat

Yaz mevsiminin kendisini hissettirmeye başladığı şu günlerde güneşin zararlı ışınları cildi olduğu kadar gözleri de etkiliyor. Güneş gözlüğü seçimi yapılırken bir gözlükte olması gereken özelliklerin bulunup bulunmadığına dikkat edilmesi gerekiyor.

Güneş gözlüğü seçerken dikkat

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü'nde yapılan açıklamada, işportada ve pazar yerlerinde satılan gözlüklerin alınmaması gerektiği bildirildi. İyi bir güneş gözlüğünün UV ışınlarını geçirmeyen nitelikte olması gerektiği belirtilirken, ışık hassasiyeti olan kişilerin mutlaka bir göz doktoruna görünmesi gerektiği vurgulandı. Yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Gözünde optik sorunu olan kişiler ise doktor önerisi ile numaralı güneş gözlüğü kullanmalıdır. Kalitesinden kuşku duyulan güneş gözlüklerini almayınız. İşportada ve pazar yerlerinde satılan gözlüklerin, göz sağlığı açısından güvenilirliği yoktur. Dolayısıyla güneş gözlüğü almak için Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış olan optik mağazalarını tercih ediniz ve size en uygun gözlüğü seçiniz. Gözünüzde güneş gözlüğünüz olsa dahi ileride bir göz sağlığı sorunu yaşamamak için güneşe direkt bakmayınız. İlimizde halen İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Çalışma Uygunluk Belgesi verilen 122 adet Fenni Gözlükçü Müessesesi bulunmaktadır. Bu müesseselerin faaliyetlerinin izlenmesi ve denetlenmesi müdürlüğümüz ekiplerince yapılmaktadır."

Uzmanlar UV ışınlarının yeryüzünden yansıtıldığına dikkati çekerek, gözün yapısındaki belli özelliklerin UV'ye karşı koruma sağladığını belirtiyor. Gözlerin yatay düzlemde yerleşmiş olması ve kemik yapısı önemli koruma faktörleri olarak belirtiliyor. Göz kapaklarının fazla ışıkta kapanması da koruyucu faktörlerden biri olarak gösteriliyor. Uzun süre güneşe maruz kalanlarda halk arasında et büyümesi diye bilinen pterjiyum veya pinguekula gelişebiliyor. Lensin içindeki proteinlerin yapısını bozarak katarakt oluşumuna yol açabilen zararlı ışınlar, sinir tabakası üzerinde de etkili.

Uzmanlar, halk sağlığı açısından en azından 10:00-14:00 saatleri arasında güneş gözlüğü kullanması gerektiğini belirtiyor.

ANTALYA (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler