Güney Afrika’da koronavirüs karantina kurallarını ihlal edenler polislerce kırbaçlanıyor

Dünyanın birçok yerinde Koronavirüs salgını nedeniyle ülkeler karantina ilan etti. Güney Afrika’dan gelen haberler, karantina kurallarının uygulanmasını sağlarken polisin şiddete başvurduğunu video ile gösteriyor.

Birçok ülke koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina ilan etti. Kurallara uyulması için sıkı tedbirler alan ülkelerden bazıları insanları evde tutmak için polis şiddetine başvuruyor. Güney Afrika’dan gelen görüntüler ise izleyenleri endişelendiriyor. Ortaya çıkan videoda, Güney Afrika’da karantina önlemlerini ihlal edenlerin polis tarafından kırbaçlandığı görülüyor. Polis ayrıca sıkı karantina önlemlerinin uygulanmasında plastik mermi ve tazyikli su ile zor kullanıyor.

Güney Afrika’da polis, açık alanda toplanan vatandaşları dağıtmak için plastik mermi ve tazyikli su kullanarak, ülkedeki sıkı koronavirüs kurallarının uygulanmasında şiddete başvuruyor.
Kayıt altına alınan bir vakada, polis memurunun karantina kurallarına uymadıkları gerekçesiyle, halkın üzerinde sjambok adlı Afrika’da geleneksel olan deri kamçıları kullanıldığı görüntüler videoya yansıdı.

Mail&Guardian ve AmaBhungane gazetecileri tarafından görüntülenen bir sivil polisin, Johannesburg’un nüfusu en yoğun banliyölerinden olan Hillbrow sokaklarında yürüyen birçok yurttaşı kamçıladığı kaydedildi.

Güney Afrika’nın bağımsız haber platformu AmaBhungane muhabiri, konuya ilişkin “Hillbrow sokaklarında sivil polis yurttaşlar üzerinde sjambok kullanıyor. Polis, emirleri tepeden aldığını söylüyor” tweeti ile bir video paylaştı.

ÜÇ KİŞİNİN BİR ARAYA GELMESİNİ İSTEMİYORUZ

Muhabirler, bir yurttaşın sivil polis tarafından sekiz kez kırbaçlandığına yönelik ifadelerine olay anında orada bulunan üniformalı bir görevlinin yaşananlardan dolayı pişmanlık duymadığına ilişkin görüşlerini de ekledi. Söz edilen resmi görevlinin “İnsanları kırbaçlıyoruz. Böyle yapmadan onları disiplin altına alamayız.” dediği aktarıldı. Görevli sözlerine “Herhangi bir şey taşımayan üç kişinin bir araya geldiğini görmek istemiyoruz. Ama onlar ne yapıyor? Nereye gidiyorsun diye sorduğumuzda cevap vermiyorlar.” diye devam etti.

Mail&Guardian’ın Afrika muhabiri Simon Allison kaydettiği görüntüleri “Kırmızı ceketiyle görünen sivil polis, arabasından her dışarı çıkışında Hillbrow’un kalabalık apartmanlarının sakinlerince balkonlardan yuhalanarak protesto ediliyor. Sivil polis ise binaya girerek yakaladığı bir kişiyi dışarı kırbaçla sürüklüyor” tweeti ile paylaştı.

Güney Afrika hükümeti, geçtiğimiz Cuma günü, ülke çapında üç hafta sürecek karantina ilan etti. Ancak yetkililer birçok insanın tek odalı kulübelerde yaşadığı, aşırı kalabalık gecekondu bölgelerinde kuralların uygulanması için mücadele etmekte.

Güney Afrika’da bugüne dek teyit edilmiş 1.300’ün üzerinde koronavirüs vakası ve 3 ölüm bulunuyor. Uzmanlar, sağlık sisteminin yetersiz olduğu ülkede, krizin daha kötüye gitmesinden endişe ediyorlar.

HAPİS CEZASI VAR

Durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla Güney Afrika Devlet Başkanı Cyrill Ramaphosa, geçtiğimiz Cuma tüm restoranları, fast-food zincirleri, barlar ve kafeleri kapatarak sıkı önlemler aldığını açıkladı. Bu kapsamda alkollü içki taşımacılığı durduruldu. Güney Afrika ayrıca tüm havalimanlarını, limanları ve kara sınırlarını yolcu trafiğine kapattı. Yalnızca izin verilmiş olan insanlar temel ihtiyaçları ve medikal nedenlerle evlerinden ayrılabiliyor. Bunlar harici nedenlerle evlerinden ayrılanlar, altı aya varan hapis cezalarıyla karşı karşıya.

POLİS PLASTİK MERMİ VE TAZYİKLİ SU KULLANIYOR

Karantina ilan edildikten sonra birkaç saat içinde ülkenin birçok yerinde süper marketlerde uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Sosyal mesafenin çok az korunduğu ya da hiç korunmadığı bu kuyruklarda, polis kuralların uygulanması için zor kullandı. Cape Town’da yetkililer mağaza önlerindeki kalabalığı dağıtmak için tazyikli su kullandı. Johannesburg’da ise gıda alışverişi için toplanan kalabalığı dağıtmak için polisin plastik mermi kullandığına dair gelen haberler var.

Geçtiğimiz Pazar günü ise, Johannesburg’ta Vosloorus adlı ilçede, içki içtiği bardan çıkıp evine geldiği süre boyunca polis tarafından takip edilen bir kişi, kendi evinin verandasında polis tarafından vurularak öldürüldü.

Olayın görgü tanıklarından olan Elisha Kunene, 8 polis ve 3 güvenlik görevlisi tarafından büyük silahlarla evlerine kadar takip edildiklerini, içkilerinin döküldüğünü, evlerinin arandığını, şiddet uygulamakla tehdit edilerek sorgulandıklarını attığı bir Tweet ile bildirdi.

ORDU SOKAĞA ÇIKTI

Güney Afrika’nın en fakir bölgelerinde, kalabalıkları dağıtmak amacıyla ordu da rol almaya başladı. Şu ana dek karantina kurallarına karşı geldikleri gerekçesiyle 1.000’den fazla insan tutuklandı. Polis ve askeri kayıtlara göre Ramaphosa’nın saygı ve destek çağrısına rağmen direniş sürmekte.

Askeri birliklerin polisle birlikte sürece dahil edildiğini ilan ettiği konuşmasında Ramaphose “Polis güçlerine destek olmakla görevlendirildiniz. Birlikte çalışın ve halkımızı virüse karşı koruyun. Sizler, bunu en hoşgörülü yolla, en destekleyici ve en saygı duyulur yolla yapmak için görevlendirildiniz” dediği kaydedildi.