HABER

Haiti'de mezarlık sıkıntısı yaşanıyor

Haiti'de 14 gün önce meydana gelen 7.0 şiddetindeki depremin ardından on binlerce ceset enkaz altında kalırken, birçoğu da toplu mezarlara gömüldü.

Gün geçtikçe ölü sayısının arttığı ülkede halen toplanamayan cesetlerin caddelerde yakıldığı belirtiliyor. Depremin üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen toplu mezarlarda kaç kişinin bulunduğu ve depremin bilançosu halen açıklanamıyor.

Ulaştırma Bakanı Marie-Laurence Jocelyn Lessgue, "İlk 24 saat çok zordu. Ölüler bütün sokaklardan toplandı. 3'üncü gün halka cesetleri mezarlıklara veya Katedral'deki kiliseye getirmesi istendi. Böylece ölüleri sayabilirdik. Böylece cesetleri alıp gömebilirdik" diye konuştu.

Kızıl Haç görevlileri, yetkililere mücevher ve kişinin vücudunda bulunan kimliğini tespit etmeye yardımcı olarak işaretlerin fotoğrafını çekmesi çağrısında bulunuyor. Haitili yetkililerin ölü sayısını belirleyeceğine inandığını ifade eden Lessgue, "Bu gibi olaylarda her zaman hata payı vardır. Ancak rakamları belirleyeceğimizi düşünüyoruz. Belediye, halk ve ailelerden aldığımız sayıları birleştirmek zorundayız" dedi.

Haitili mezarlık görevlisi çoğu mezarlığa 3 kişiyi gömdüklerini ancak bundan sonra daha fazla kişiyi gömmek zorunda kalacaklarını söylerken, mezarlıkların dolduğu ve başkent Port au Prince'in çeşitli bölgelerinde halen cesetlerin bulunduğu kaydedildi.

İHA

Geri Dön