HABER

Haitili çocukları evlat edinmede kolaylık

ABD, Haiti'yi yerle bir eden depremde öksüz kalan çocukları evlat edinmeye yönelik işlemleri kolaylaştırdığını açıkladı.

WASHINGTON (A.A) - Amerikan İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano, öksüz kalan Haitili çocukların Amerikan topraklarına nakilleri sırasında pasaport ya da Haiti'den verilmesi gereken belge istenmeyeceğini de belirttiği açıklamasında, Haitili çocukları evlat edinmek isteyen Amerikalı ailelerin Haiti hükümetinden çocukların ABD'ye gidebilmelerine olanak sağlayacak belgeleri beklemelerinin gerekmeyeceği de sözlerine ekledi.

Bununla birlikte bu kolaylığın öksüz çocukların durumlarını meşru olarak belgelemeleri durumunda uygulanacağının altını çizen Napolitano, ''Bizim önceliğimiz, geçen hafta meydana gelen felaketten sonra ailelerin Haiti'de bir araya gelmesi, ama öksüz kalan ve ABD'de evlat edinilme koşullarına sahip bu çocuklara yönelik insani jest, onlara ihtiyaçları olan ilginin gösterilmesini sağlayacak'' ifadesini kullandı.

Fransa da benzer bir açıklamada bulunmuştu.

BM Çocuk Fonu Unicef, 2 milyon kadar çocuğun Haiti'yi vuran depremden doğrudan ya da dolaylı olarak etkilendiğini duyurmuştu.

Geri Dön