HABER

Hakimi savcı yakaladı

Hakim Erkan Canak’ın suç örgütü lideri ile ilişkisini, savcı Fikret Seçen deşifre etti.

Hakimi savcı yakaladı

Hakimi savcı yakaladı Özel yetkileri alınarak Sakarya’ya düz hakim olarak atanan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak’ın suç örgütü lideri ile ilişkisini, aynı adliyede görev yaptığı özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen’in deşifre ettiği ortaya çıktı.

**

**

[**

**](http://haber.mynet.com/detay/guncel/hakimin-uyusturucu-baronuyla-kirmizi-hatti/554862)

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Hrant Dink ve uyuşturucu baronlarının davalarına bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak şok bir kararname ile görevden alınmış ve Sakarya’ya düz hakim olarak atanmıştı. Canak, bu atamanın ardından emekliliğini isteyerek mesleği bırakmıştı. İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü tarafından yapılan bir soruşturmada, İstanbul’daki kokain piyasasını elinde tuttuğu iddia edilen suç örgütü lideri Mahmut Çelik ve adamları, polis tarafından takip ediliyordu. Birçok polis ve yargı mensubuyla ilişkili olduğu belirlenen Çelik, başka bir uyuşturucu davasında 5 yıl ceza almıştı. Çelik’in cezanın infazı için kendisinin yerine bir başkasını cezaevine koyduğu ortaya çıktı. Polis bağlantılarını saptamaya çalıştığı Çelik’in, özel bir GSM hattına daha sahip olduğunu ve bu hatla sadece tek bir numara ile kısa mesajla iletişim kurulduğu tespit etti. Bu mesajlardan birsinde de karşıdaki numara Çelik’i görüşmek üzere Beşiktaş’taki adliyeye çağırıyordu.
Savcı yakaladı
Polis, durumu hemen Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen’e iletti. Gerekli bilgileri aldıktan sonra “Ben ilgilenirim” diyen savcı Seçen, polisin belirlediği tarih ve saatte adliye binasını izlemeye başladı. Belirlenen saatte adliye binasına gelen suç örgütü lideri Mahmut Demir, doğrudan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak’ın odasına gitti. Ziyaret Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen tarafından tutanak altına alındı. Büyük bir gizlilik içerisinde çalışan Seçen, soruşturma ile ilgili bilgileri toparladıktan sonra dosyayı Adalet Bakanlığı müfettişlerine iletti. Dosyayı inceleyen müfettişler konuyu HSYK’ya iletti, Canak Sakarya’ya gönderildi.

HAKİMİ YAKAN KONUŞMA

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın gözaltına alındığı “adli yargıyı etkileme” soruşturması kapsamında da Canak’ın adı uyuşturucu baronları ile anılmıştı. Operasyonda tutuklanan avukat Kudbettin Kaya, Başkan Canak’ı, uyuşturucu baronu İranlı uyuşturucu kaçakçısı ve itirafçı Kamal Seydani’nin tahliye edilmesi için tehdit etmiş ve Cemal Nayır’ın sağ kolu Seydani, Ağustos ayında tahliye edilmişti.

Canak, avukat Ali Hadi Emre ile yaptığı görüşmede avukat Kudbettin Avcı’nın kendisini nasıl tehdit ettiğini anlatıyor.

Erkan Canak: Kudbettin beni tehdit edip duruyor ya. İşte bunu tahliye edeceksin, etmezsen seni müfettişe şikayet ederim. İftira ederim. Ben de yatarım. Sen de yat. Bizim Zafer başkana söylüyor. O da gelip bana söylüyor.

Ali Hadi Emre: Bir konuşurum başkanım, size uğrarım sonra.

E.C.: Yani adamı katil edecek bu adam ya. Hayır, kaç senelik arkadaşımız. Benim bir şeyim yok da... Gerekirse Seyfi Bey’e de anlatacağım. Yani ne bileyim uyuşturucu baronunu tahliye etmem için beni böyle tehdit etmesi mi lazım yani, çok ayıp değil mi?

A.H.E.: Ben konuşurum başkanım, siz rahat...

E.C.: Ben kimi sattım? Geldi burada... Bu adamı ben nasıl tahliye edeyim, diyorum. Yok illa tahliye edeceksin. Bu kadar üstüme gelinmez ya. Bir de tehdit ediyor. Ya en çok zoruma giden o yani.

A.H.E.: Ben onu hallederim. O sorunu kökünden çözerim.

E.C.: Vallahi eğer böyle giderse yine tehditvari şey yapacaksa ben çekip gideceğim bakanlığa, her şeyi söyleyeceğim. Yani bir de 200 kilo uyuşturucu yakalanmış, bilmem ne baronunu tahliye edeceğim nerede görülmüş ya?

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön