Hala Karayalçın'dan kalan borçları ödüyoruz

Ankara (AA)- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, belediyelerin borçları dolayısıyla kapatılamayacağını belirterek, "Ankara Büyükşehir Belediyesi için de böyle bir şey söz konusu değildir" dedi.

Gökçek, yaptığı açıklamada, Büyükşehir Belediye Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın TBMM'de görüşülmesi sırasında bazı milletvekillerinin, borcu olduğu gerekçesiyle kapatılan belediyelere atıfta bulunurken, bu mantıkla Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin de kapatılması" gerektiği yönünde görüş bildirdiklerini hatırlattı. Gökçek, milletvekillerinin konuya vakıf olmadıkları için doğru bilgi sahibi olmadıklarını savundu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin borçlarının, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın döneminden kaldığını ve borç faizlerini ödemeyi sürdürdüklerini öne süren Gökçek, şunları kaydetti:

"Bizim 1,5 milyon dolar borcumuz var. Biz kendi dönemimizde aldığımız borçları ödüyoruz. Borcun büyük bölümü de metro, yani raylı sistem için alınan rakamdır. Su için de 290 milyon dolar borç aldık, onu da önümüzdeki yıllar bankaya kendimiz ödeyeceğiz. Hazine'nin kefilliği söz konusu değildir."

Gökçek, "Hasanoğlan gibi belde belediyelerinde de kapatma işlemi, nüfuslarının 2 binin altında olması ve ilçeye bağlanması gibi yasa gereği yapılan bir işlemdir" dedi.