Halıdaki zeytinyağı lekesini çıkartmanın en kolay 4 yolu

Sağlıklı besinler arasında ilk sıralarda gelen ve mutfağımızla sık sık kullandığımız zeytinyağı zaman zaman da küçük sıkıntılar yaşamamıza neden olabilir

Halıdaki zeytinyağı lekesini çıkartmanın en kolay 4 yolu

Küçük diyoruz çünkü, evde veya dışarda yemek hazırlarken veya yerken üzerimize dökülen yağ lekelerini çıkarmanın basit yolları var. Zeytinyağı lekesini çıkarmak giysi, eşya veya kumaş türlerine göre farklılık gösterse de bu yöntemleri deneyerek hayatınızı daha kolaylaştırabilirsiniz.

HALIDAN ZEYTİNYAĞI LEKESİNİ ÇIKARMA

iStock-469525231

Halının üzerindeki zeytinyağı lekeye bol miktarda karbonat dökün ve iyice ovalayın. Halı kuruduktan sonra leke olan bölgeyi fırçalayın.
Başka bir yöntem ise benzinli veya tinerli bir bezle halının lekeli bölgesini silin ve ovalayın. Lekenin kolayca çıktığını göreceksiniz.

YÜNLÜ VE İPEK KUMAŞLARDAN ZEYTİNYAĞI LEKESİNİ ÇIKARMA

Zeytinyağı olan bölgeye talk pudrası veya çöven otu tozu serpin. Yünlü ve ipek kumaşlar yağ lekesini emecektir. Daha sonra bu bölgeyi ovarak silin, ardından benzin ve tinerli bir bez ile ikinci kez silin. Ardından leke olan bölge üzerine peçete veya kağıt havlu koyarak ütüleyin.

KADİFE KUMAŞLARDAN ZEYTİNYAĞI LEKESİ ÇIKARMA

Zeytinyağı dökülen kumaş kadife ise, kumaşın ters tarafını tiner veya benzine batırılmış bir bezle bastırmadan silin. Lekenin çıktığını göreceksiniz.

PAMUKLU KUMAŞLARDAN ZEYTİNYAĞI LEKESİ TEMİZLEME

Kumaşınız pamuklu ise kuru bir sabun ile lekeli bölgeyi ovalayın. Sonra da yıkayın.

DÖŞEMELİK KUMAŞLARDAN ZEYTİNYAĞI LEKESİNİ ÇIKARMA

Koltuklarınızda oluşan lekeler varsa üzerine bolca talk pudrası ve çöven otu tozu dökün. Bir saat bekletin ve kumaşı iyice fırçalayın. Fırçalamadan sonra, saten döşemelik kumaşlar için amonyaklı bir pamuk parçası ile bastırmadan silin.

Diğer kumaşlar için de yukardaki işlemi uygulayabilirsiniz ancak bu sefer amonyak değil tiner kullanmalısınız.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler