HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Haluk Koç: Çözümsüzlüğün adresi olmayacağız

CHP Sözcüsü Haluk Koç, "Millet çözüm bekliyor, biz 'çözümsüzlüğün adresi olmayacağız. İlkelerimiz ortada, koşullarımız ortada" diye konuştu.

Haluk Koç: Çözümsüzlüğün adresi olmayacağız

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantı devam ederken basına açıklamalarda bulunan ve soruları yanıtlayan Koç, bugün Türkiye'de ilginç bir süreç yaşandığını ifade etti. Genel seçimlerin üzerinden31 gün geçtiğini, şu ana kadar herhangi bir görevlendirmemenin olmadığını belirten Koç, "Bu sürecin bir an önce başlaması gerektiğini ifade ediyoruz.Kimin 7 Haziran'da iktidardan düştüğü belliama şu anda kim iktidarda belli değil. Şu anda kim iktidar,kim muhalefet belli değil" diye konuştu.

-"BU BELİRSİZLİK BİRİLERİNİN ÇOK HOŞUNA GİDEBİLİR"-

Türkiye'nin bin bir türlü sorunu olduğunu kaydeden Koç, şunları dedi:

"Demokratik kurumlarının uğradığı tahribattan dolayı, hukuk devleti kavramından çıkan uygulamalardan dolayı bir kaos yapısı içeren sistem var.Bu siyasi belirsizliğin her gün piyasalara yüklediği risk algısı var.Türkiye ekonomisini olumsuz etkileyecek siyasi yorumlar gırla gidiyor.Birisinin çok hoşuna gidebilir bu belirsizlik süreciama koca bir ülke var, dış politika yanı başımızda. Ağır aksak geçici olarak görev yapan bir hükümetin karşılaşabileceği çok ciddi sorunlar var.Olay ciddi, olay önemli. Hiç kimsebir çözümsüzlük doğsun beklentisinde olamaz. Bu ülke severlik değildir, bu sorumluluk değildir.Sorumluluk, sandıktan çıkan sonucun yansıtılacağı bir idare şekline ulaşmaktır."

-"7 HAZİRAN'DA VERİLEN MESAJIN GEREĞİNİ YAPAMADIK"-

Bunun için CHP olarak çok uğraştıklarını veseçimden çıkan mesajın siyaseten yansıtılması adına çok çaba sarf ettiklerini belirten Koç, taleplerinin bazen çok sert bazen de siyasi nezaket ölçülerinin dışında karşılık bulduğunu ifade etti. Milletinçözüm istediğini, oçözüme odaklanılması gerektiğini kaydeden Koç, "Bunu gerçekleştiremedik. Yani, 7 Haziran'da verilen mesajın gereğini yapamadık.Asgari bir protokolle tekrardanTürkiye bir hukuk devleti olacaktır, yoluna girseydik ve 7 Haziran'a getiren süreçlerin hepsinden demokratik mekanizmalar içerisinde bir hesap sorabilseydik, ondan sonra dahemen akabinde bir seçim yaparak tekrar bir halka başvurma imkanını yakalasaydık... Bunu zorladık" diye konuştu.

Bu düşüncelerini, "Daha dar, kendinden olmayanı düşman ilan eden farklı bir siyaset algısını oluşturmaya çalışan bir yapının dirençli tavrıyla hayata geçiremediklerini" savunan Koç, şimdi Türkiye'nin bir çözüm bulmak zorunda olduğunu söyledi.

-"DEMOKRASİ UZLAŞMAYSA ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMALIYIZ"-

"Demokrasi bir uzlaşmaysa, hep beraber bu noktada üzerimize düşeni yapmak durumundayız" diyen Koç, şöyle devam etti:

"CHP bugün de ülkenin hükümetsiz kalmaması için demokratik kurallar içerisinde, mutlak olarak içte ve dışta biriken sorunlara karşı, bir çözüm olma noktasındaüzerine düşen sağduyuyugösterecektir. Çözümsüzlüğün adresi olmayacaktır,asık suratlı siyasetin penceresi olmayacaktır. Seçimlerden önce başlayan bu pozitif siyaset dilinin her türlü haksız, hukuksuz, böyle isminin önünde bir takım akademik sıfatlar taşıyarak safsatalarla konuşan insanlara dahi cevap vermeme noktasına bizi getirdiğini görüyorsunuz. Onun içinkoalisyon hesapları, partilerin kendi öz çıkarları nediro pencereden değil, bu ülkenin şu andaki çıkarları neyi gerektiriyor o çerçevedeele alınıp yapılması gereken siyasi sorumluluklardır diye düşünüyoruz."

-"7 HAZİRAN OLMAMIŞ GİBİ..."

AK Parti'nin sanki Türkiye'de hiç seçim olmamış gibi davrandığını ifade eden Koç, geçici olanhükümetin sayısız atamalar yaptığını,bürokrasi içerisinde bir takım tasarruflarda bulunduğunu belirterek, "Kentsel dönüşüm alanları ilan ediyor. Bir siyasi irade geçici olarak görev yaptığını, batıdaki tabirle 'topal ördek' konumunda olduğunu bilmek zorunda. Sanki 7 Haziran'da bir şey söylenmemiş, bu yapı iktidara aynen devam ediyor. Bunu bir an önce sonlandırmak lazım. Demokrasi bu mantık içerisinde yürütülebilir mi?" diye konuştu.

-MHP'YE YÜKLENDİ-

Küçük çekişmeler yaşandığına da dikkati çeken Koç, "Ben küçücük, politik bulunduğum noktada temsil ettiğim siyasi partimin, kısa, orta ve daha uzun vadedeki siyasi çıkarı bu, onun için ben buradaduruyorum'... Yok böyle bir şey kardeşim. Böylesine bir bağnaz parti siyasetinin, kendinden başka hiçbir gerçeği kabul etmeyen bir siyasetinkendisine ciddi bir şekilde sorgulamagetirmesi gerekir" ifadelerini kullandı.Açıklamalarıyla kimseyi itham etmediğini genel değerlendirmelerde bulunduğunu söyleyen Koç, bir süreci tarif ettiğini, bu sürecin içerisinde çeşitli noktalarda direnç sergileyen, tavır koyan yapılara genel bir analiz getirmeye çalıştığını vurguladı. Koç, "Ondan sonra da o tutumlarının haklılığıymış gibi parti adına önemli noktalarda görev yapan kişilerinaslı astarı olmayan, yakışık almayan vesöyleyen kişiye de yakışmayan, isminin önündeki sıfatlarla asla bir araya gelmemesi gereken,saçma sapan ifadelerle siyaset gündemini doldurmaya çalışıyorsunuz yazık. Söyleyene de yazık, eğer bir strateji olarak uygulanıyorsa söyletenlere de yazık" diye konuştu.

-"TÜRKİYE'Yİ AKP'Lİ ARİTMETİĞE MAHKUM ETTİNİZ"-

Gelinen süreçte söylenenlere atıfta bulanan Koç, "Sonuç,eğer bir çözüm olacaksa AKP'nin içinde olacağı bir çözüm aritmetiğine mahkum ettiniz Türkiye'yi. Özeti bu" ifadelerini kullandı.

Haluk Koç, hükümeti kurmakla görevlendirilecek siyasi partiGenel Başkanının,CHP'nin ortaya koyduğu 14 ilkenin hiç birine karşı çıkamayacağını belirterek, bu maddelerle,temel hak ve özgürlüklerden, darbe yasalarının kaldırılmasından, refahın tabana yayılmasından bahsettiklerini ifade etti. Koç, "Kabul edilmeyecek ne var orada? Madem bazı yapıların tutumu AKP'nin içinde olacağı bir koalisyona getirdi,millette çözüm bekliyor, biz 'çözümsüzlüğün adresi olmayacağız' dedik. İlkelerimiz ortada, koşullarımız ortada buna pozitif yaklaşacağımızı da ifade ettik" dedi.

-İSİM VERMEDEN HALAÇOĞLU'NA YANIT VERDİ-

İsim vermeden MHP Grup Başkanvekili YusufHalaçoğlu'na yanıt veren Koç, "Aslındadoğrudan isim de ortaya koyarak söyleyebileceğim ve altından kalkamayacaklarıçok ağır sözler söyleyebilirim.Düşünerek de anında da söyleyebilirim. Amasiyaseti o boyutta tutmak istemiyoruz. Cevap verilmedi sanmasın, hakkımız baki. Siyasette uzun. Eğer bir özür mekanizması geliştirmezler, söylediğinin bir sıkıntı anında istemeden ifade edildiğini ortaya koymazlarsao zaman milyonlarca bu ülkede heminançlarına bağlı, hem namusuyla onuruyla yaşayantüm o insanlara yapılan hakaretin sorumlusuna,bulduğumuz her alanda hakettiği cevabı hem de en ağırından verebilecek noktadayız, ama bugün siyaset karşılıklı polemik istemiyor" dedi.

-"BAHÇELİ SAÇMA SAPAN LAFLARA NE DİYECEK?"

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koç, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "AKP yönetimi koalisyondan yana istekli, Cumhurbaşkanı ise erken seçimden" şeklindeki açıklamalarının anımsatılması üzerine, "Davutoğlu'nun sırtındaki bagajlardan kurtulmak istediğini düşünüyorum" dedi.

Koç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugün bir gazeteye verdiği demeç hatırlatılarak, "Çinlilere yapılan saldırıyla ilgili, 'gözleri çekik nasıl ayırt edeceksiniz, ne fark var' ifadesini kullandı. Bunu nasıl yorumlarsınız?" sorusu üzerinde de, "Bir siyasi partinin Sayın Genel Başkanı hakkında ben yorumda bulunmak istemiyorum. Sadece partisinin Grup Başkanvekili tarafından CHP'ye yöneltilen saçma sapan laflar hakkında yorumu ne onu merak ediyorum. Çekik göz, büyük göz, kapalı göz... Bu konulara hiç girmek istemiyorum" diye konuştu.

Kendilerinin 7 Haziran'dan sonra konumlarını ifade ettiklerini, daha sonra "kapıları kimlerin kapattığını", "ben onu kabul etmem, o öteki" diyenleri de gördüklerini ifade eden Koç, "Bugün geldiğimiz noktada o tutumum Meclis Başkanlığı seçimlerine yansımasından sonra da AKP ile olabilecek bir koalisyonu ancak olanaklı kıldığını, böyle bir aritmetiğin karşımıza geldiğini de söyledim. 7 Haziran gecesi biz hiç bağırmadık, çağırmadık. Makul, anlamlı akılcı bir politika yürüttük. Bugün de aynı noktadayız. Bundan sonra da sürece bakacağız" dedi.

-"AKP DEVLET GÜCÜNÜ TEK BAŞINA İKTİDARMIŞ GİBİ KULLANMAYA GAYRET EDİYOR"-

Koç, bir dergide yer alan iddiaya göre ABD'nin Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) Türkiye'yi dinlediği yönündeki iddialara ilişkin ise Koç, "Allak bullak bir yapı. Türkiye'de kimin eli kimin cebinde, kim kimin küreğini çekiyor, kim kimin sandalına binmiş, Suriye'deki sürecin Türkiye neresinde bu tartışmalar çeşitli olaylarla süregeldi. İşte bu hükümetin 7 Haziran'a kadar Türkiye'yi dış politika konusunda getirdiği açmazların genel bir özeti şu anda yaşadıklarımız" dedi. Türkiye'yle ilgili devlet katında kalması gereken görüşmelerin uluslararası istihbarat örgütlerinin arşivlerine girdiği konusunda kimsenin bir şüphesi kalmadığını belirten Koç, Türkiye'nin onurlu bir dış politika sergileyemediğini söyledi.

RTÜK'teki üye dağılımıyla ilgili soru üzerine de Koç, AK Parti'nin sanki 7 Haziran yaşanmamış gibi her türlü devlet gücünü, tek başına iktidarmış gibi kullanmaya gayret ettiğini kaydederek, "Bunun için de süre uzatan bir yapı. Sadece RTÜK değil, artık birçok alanda yeni güç dengesinin yansıtılması gerekiyor" diye konuştu.

-"ISRARLA POLEMİK NOKTASINA ÇEKİLİYOR"-

Koç, MHP Grup Başkanvekili YusufHalaçoğlu'nun açıklamalarının sorulması üzerine, "Bunlar ucuz söylemler, söylene de yakışmaz. Zorla bir polemik noktasına çekiliyor ben de ısrarla sadece Devlet Bahçeli'nin bu konuda görüşleri nedir? Çekik gözlüler için bile bir tasnif cevabı verebilen Sayın Halaçoğlu'nun sözleri hakkındaki düşüncelerini öğrenmek önemli" dedi.

(ANKA)

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler