HABER

Hamilelere yaz mevsimi uyarısı

Yaklaşan yaz mevsimi öncesinde, özellikle hamile kadınların, aşırı ve bunaltıcı sıcaklardan ötürü vücutlarında sıvı kaybının artacağı ve bunun için de bol sulu gıdalar ile içecekler tüketmeleri gerektiği bildirildi.

Hamilelere yaz mevsimi uyarısı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mustafa Naci İmamoğlu konuyla ilgiyi olarak yaptığı açıklamada, yaz mevsiminde hamile kadınların, vücuttaki sıvı dengesinin sağlanması için bol sulu gıdalar ile içecekler almaları ve açık renkli, ter yapmayan kıyafetler giymeleri gerektiğini söyledi. Hamile kadınlarda hamileliğin 2. ve 3. ayından sonra tansiyon düşmelerinin yaşanabileceğini kaydeden Dr. İmamoğlu, "Aşırı sıcaklar hamilelerde olumsuz etkiler yapabilir. En önemlisi sıcaklar nedeniyle büyük sıvı kayıpları yaşanır." dedi.

GİYİM VE GÜNLÜK AKTİVİTELERE DİKKAT!

Yaz aylarında hamile kadınların beslenme alışkanlıklarına, giyim ve günlük aktivitelerine dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Dr. İmamoğlu, "Terleme nedeniyle sıvı dengesinin bozulmaması için bol sulu gıdalar ve içecekler alınmalıdır. Ayrıca dengesiz tansiyon, sıcakların etkisiyle bayılmalara yol açabilir. Bunun için de mecbur kalmadıkça öğle saatlerinde dışarı çıkılmamalıdır." şeklinde konuştu.

"YAZ AYLARINDA GEREKSİZ SEYAHAT VE TATİLDEN KAÇININ"

Dr. İmamoğlu, hamile kadınları, yaz aylarında gereksiz tatil ve seyahatlere çıkmamaları konusunda da uyararak, şu bilgileri verdi: "İklim değişiklikleri, gebelikte önemlidir. Bu nedenle hamile kadınlara yaz aylarında gereksiz yere seyahat ve tatil önerilmemelidir. Çünkü bölgesel farklılıklar vücut dengelerini etkileyebilir. Hamilelik boyunca bayanlar, aksatmadan sürekli uzman hekim kontrolünde hamilelik dönemini geçirmelidir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön