KADIN

Hamilelikte 8. hafta

8 haftalık hamilesiniz - sadece 224 gün kaldı!

Hamilelikte 8. hafta

Bebeğiniz şimdi 1,5 cm uzunluğunda, yaklaşık olarak bir fasulye büyüklüğünde. Daha birkaç haftaya kadar karnınızın içindeki bu kıpırdamaları hissedemeyecek olsanız da sürekli olarak hareket ediyor ve yer değiştiriyor. Embriyonik kuyruğu görünmez hale geliyor ve gözkapağı gözlerini gerçekten kapatıyor. El ve ayak parmakları uzuyor. Kolları da uzamaya devam ediyor ve elleri şimdi bileğinden bükülüyor. Dizi ve dirsekleri şekillendiği için şimdi ikisini de bükebiliyor ve ayakları vücudunun önünde biraraya gelebilecek kadar uzun olabilir. Vücudu düzleştikçe başı daha dik hale geliyor. Solunum tüpleri boğazından gelişmekte olan akciğerlerinin bölümlerine doğru uzanıyor. Beynindeki sinir hücreleri de birbirleriyle birleşmek için kollara ayrılıyor ve ilkel nöral yollar oluşturuyor. Bebeğinizin hangi cinsiyetten olduğuna dair tahminler yürütüyor olsanız da, dış genitaller kızınız mı yoksa oğlunuz mu olduğunu belli edecek kadar gelişmiş durumda değil.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Doğal yoldan ikiz bebeklere sahip olma şansınız yüzde ikiden daha az. Ancak tedavi yöntemiyle hamile kalırsanız, şansınız yüzde 20 gibi yüksek bir rakama ulaşabilir.

Hamileliğin 8. Haftasında Vücudunuz

Henüz çok kilo almamış olmanıza rağmen vücudunuzun bazı bölgeleri – göğüsleriniz gibi- kesinlikle büyüyor. Pek çok kadının hamilelik sırasında kup ölçüsü büyür. Bu büyümenin nedeni göğüslerinizdeki kanalların ve diğer yapıların bebeğinizi beslemek için büyümesi ve bu büyüme nedeniyle kan akışı ve doku genişlemesinin artmasıdır. Pek çok hamile kadın, ilk üç ayda göğüslerinin nasıl büyüdüğünü görüp şaşırırlar. Rahatınız için yeni bir sutyen alın. Hamileliğinizin bu haftasında bazı başka değişiklikler de hissedebilirsiniz: belli yiyeceklerden ve keskin kokulardan iğrenme (burnunuz şimdi daha hassas) ve vücudunuz yeni bir canlı yaratmak üzere fazla mesai yaptığı için kemiklerinize kadar işleyen bir yorgunluk. Uyuma güçlüğü ve hamileliğinizle ilgili gerginlik de - mide bulantısı ve kusmadan bahsetmeye bile gerek yok- enerjinizi alıp götürebilir. Ama bir iyi haberimiz de var. Pek çok kadın ilk üç aydan sonra kendini daha iyi hissediyor.

SİZİN İÇİN İPUÇLARI

Yorgunluk ve bitkinliğe karşı savaşma

• Yatağa erken girin. Eğer gözlerinizi saat 8.00’den sonra açamayacak gibiyseniz, uykuya direnmeyin. Şimdi dinlenmeniz gerek, bu yüzden erkenden uyuyun.
• Gün boyunca şekerleme yapın. 15 dakika bile günü geçirmenize yardım edebilir.
• Boş bir gününüz olmasına gayret gösterin.
• Daha fazla meyve, sebze, süt ürünü, tam tahıl ve yağsız et tüketin. İyi dengelenmiş bir diyet enerjinizi artırabilir.
• Biraz egzersiz yapın. Ne kadar zor görünürse görünsün, bunu birkaç kez denerseniz, kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi görüp şaşıracaksınız.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön